OBRAZOM: Luxus šitý na mieru. Najdrahšie auto sveta už doručili novému majiteľovi

OBRAZOM: Luxus šitý na mieru. Najdrahšie auto sveta už doručili novému majiteľovi
Zdroj: Profimedia.sk

Najdrahšie nové auto sveta je už v garáži svojho majiteľa. Za Rolls-Royce Arcadia Droptail, tretí automobil vyrobený na mieru oddelením Coachbuild v rámci projektu Droptail, zaplatil nemenovaný miliardár zo Singapuru rekordných 31 miliónov amerických dolárov (v prepočte 28,6 milióna eur), informuje portál Drive.

Výrobca na základe požiadaviek klienta charakterizuje automobil ako „stelesnenie tichej rebélie oslavujúcu čistotu tvarov a prírodných materiálov“. Vo výslednom dizajne sa prejavila záľuba zadávateľa v architektúre a dizajne.

​Ako raj, ktorý inšpiroval meno tohto vozidla, aj verzia Arcadia Droptail bola zadávateľom koncipovaná ako pokojné miesto definované minimalizmom a štruktúrou materiálov, ktoré bude slúžiť ako útočisko pred komplikovanosťou pracovného života.

Pri vyjadrení témy pokoja sa dizajnéri oddelenia Coachbuild vybrali cestou kombinovania prvkov dizajnu, sochárstva a architektúry z rôznych regiónov sveta, ktoré má klient v obľube.

Patrí sem napríklad precíznosť a bohatosť modernistických strešných tropických záhrad v Singapure, Indonézii či Vietname, alebo britský architektonický smer „biomimetic“, ktorý uctieva organické tvary.

Drevený obklad a unikátne hodinky

Kľúčový rozdiel oproti predchádzajúcim vozidlám z radu Droptail predstavuje lakovanie spodnej časti karosérie vyhotovenej z uhlíkových vlákien pastelovou striebornou farbou z palety programu Bespoke.

Exteriér je bohatý na jemné detaily, avšak primárnym zámerom je vzdať hold základným tvarom a proporciám karosérie. Zákazníka oslovili predovšetkým čisté a jednoliate plochy karosérie roadsteru Droptail v kombinácii s odvážne umiestnenými invertovanými tvarmi – tieto prvky sú zvýraznené použitím tlmených farebných odtieňov, ktoré zaujímavo odrážajú slnečné svetlo a vrhajú dramatické tiene.

Použitie hutného tvrdého dreva Santos Straight Grain v interiéri modelu Droptail bolo pre remeselníkov značky Rolls-Royce náročnou výzvou. Keď sa tomu pri výrobe nevenuje patričná pozornosť, môžu stroje toto drevo ľahko zlomiť alebo pri jeho vysúšaní vzniknú praskliny.

Zdroj: Profimedia.sk

​Napriek týmto vysokým nárokom pri práci s háklivým materiálom bolo drevo použité v celkom interiéri. Na dosiahnutie perfektnej kompozície a komplexnej geometrie vzorovania použili umelci značky Rolls-Royce pri výrobe spolu až 233 kúskov dreveného obkladu. Len na zadnej časti je ich uložených 76.

Keďže automobil bude jazdiť prevažne v tropickom klimatickom pásme, bola náležitá pozornosť venovaná vývoju a testovaniu ochrany vonkajších drevených povrchov.

Spočiatku sa zvažovalo použitie ochranných náterov ako na superluxusných jachtách. To však experti značky Rolls-Royce zamietli pre potrebu pravidelnej údržby a obnovovania. Namiesto toho vyvinul tím oddelenia Bespoke špeciálny lak, ktorý stačí naniesť iba raz a vydrží počas celej životnosti vozidla.

Zdroj: Profimedia.sk

​V drevenom obklade palubnej dosky sú umiestnené hodinky, ktoré boli navrhnuté a vyvinuté dizajnérmi a remeselníkmi z oddelenia Coachbuild.

Toto dielo je stelesním špičkového hodinárskeho umenia haute horlogerie a jeho súčasťou je najkomplikovanejší ciferník, aký kedy vznikol pre automobil značky Rolls-Royce. Iba samotné zostavenie trvalo päť mesiacov a predchádzali mu dva roky vývoja.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž zo ženevského autosalónu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.