Investori veria Slovensku menej. Sme krajinou s najvyššou rizikovou prirážkou v eurozóne

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko môže mať pri požičiavaní peňazí problém. Bude to zrejme drahšie. Stali sme sa krajinou s najvyššou rizikovou prirážkou v eurozóne.

Každý, kto si niekedy bral úver, si môže predstaviť, že niečo podobné robieva aj štát. Aby sme vedeli fungovať, potrebujeme si požičiavať peniaze na chod a náš úrok sa odvíja od toho, akí sme pre trhy dôveryhodní, že sumu aj raz splatíme.

Agentúra Bloomberg najnovšie informovala, že takzvaná riziková prirážka na našich 10-ročných štátnych dlhopisoch na sekundárnom trhu stúpla.

Prečítajte si tiež:

Preložené do ľudskej reči to znamená, že sa nám môže požičiavanie predražiť. Aktuálne máme najvyššiu prirážku spomedzi všetkých krajín eurozóny, predbehli sme aj Taliansko.

Je to signál, že trhy nám veria menej. Jedným z dôvodov je náš deficit, konkrétne najvyšší deficit verejných financií v európskej únii.

Opozičné Progresívne Slovensko hovorí o medzinárodnej hanbe a žiada vládu o jasný konsolidačný plán, inak nám vraj môže hroziť bankrot. Vláda chce konkrétnejšie konsolidačné opatrenia predstaviť v lete.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.