Nemci dostanú jednorazový protiinflačný príspevok až do 3000 eur. A to majú vyššie platy a nižšiu infláciu ako my

Nemci dostanú jednorazový protiinflačný príspevok až do 3000 eur. A to majú vyššie platy a nižšiu infláciu ako my
Eurá - ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.

Prevažná väčšina zamestnancov v Nemecku dostáva bonus na vyrovnanie inflácie. Jednorazové príspevky oslobodené od daní poberajú od októbra viac ako tri štvrtiny (77,9 %) zamestnancov a v súlade s kolektívnymi zmluvami si ich môžu nárokovať do konca tohto roka, oznámil vo štvrtok spolkový štatistický úrad. Informuje agentúra DPA.

Priemerná suma na osobu podľa najaktuálnejších údajov predstavuje 2761 eur, medzi jednotlivými sektormi sa však prejavujú výrazné rozdiely. Najnižšie bonusy dostali zamestnanci v stavebníctve s priemerom 1104 eur a v poľnohospodárstve, lesníctve a rybolove (1689 eur). Najvyššie mimoriadne príspevky boli v sektore verejnej správy, obrany a sociálneho zabezpečenia (3000 eur).

Prečítajte si tiež:

Nemecká vláda zaviedla osobitné protiinflačné príspevky do výšky 3000 eur oslobodené od daní a odvodov v snahe zmierniť vplyv energetickej krízy a dočasného prudkého nárastu inflácie na zamestnancov. V závislosti od podoby kolektívnych zmlúv sa môžu peniaze vyplácať jednorazovo alebo v splátkach. Podľa skorších údajov štatistického úradu prispelo opatrenie k zvýšeniu príjmov zamestnancov v priemere o 3,7 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 15. 2. 2024. Inflácia je najmenšia za dva a pol roka: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.