Polovica cien klesla. Pozrite si, ktoré potraviny sú už lacnejšie (+ porovnanie)

Zákazník nakupuje potraviny
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Citeľný prepad cien potravín. Už polovica z nich je totiž lacnejšia v porovnaní s minulým rokom. Spôsobuje to spomaľujúca sa inflácia, ktorá sa postupne usádza na štandardných hodnotách.

Mnohým krajinám EÚ sa darí dostávať infláciu pod kontrolu vrátane Slovenska. U nás klesá z hrozivých čísel už takmer rok. Na vrchole totiž pri potravinách lízala 30-percentnú hranicu, v posledných februárových dátach sa priblížila k trom percentám.

Tento trend už badať aj v obchodoch, keďže ceny nerastú priamo pred očami a môžeme už hovoriť o cenovej stabilite. Na druhej strane, aj keď sa infláciu podarilo ako-tak skrotiť, jej dvojročné vyčíňanie zanechalo hotovú spúšť, pričom nemožno očakávať, že sa ceny tovarov dostanú na predkrízovú úroveň.

Prečítajte si tiež:

​Trend zlacňovania

Napriek tomu pri medziročnom porovnaní sledovaných potravín sa až polovica preklopila do zeleného pásma. V praxi to znamená, že oproti minulému roku sú lacnejšie.  

„Medziročne, rovnako ako v januári, zlacneli dve kategórie potravín, a to mlieko, syry a vajcia. Zlacneli tiež oleje a tuky,“ uviedol Marián Kočiš, makroekonomický analytik.

Naopak, nakupujúci si stále musia zvykať na zdražujúci sa chlieb a pečivo, ale aj mäso a výrobky z neho.

V tomto roku by sa podľa expertov mala inflácia dostávať do štandardných úrovní.

„Očakávame, že inflácia v tomto roku dosiahne priemernú úroveň tri percentá, pod čo sa podpíše najmä zastropovanie cien energií pre domácnosti a snaha domácnosti vytvárať úspory, čo bude znižovať inflačný tlak na rast cien zo strany spotreby,“ uzavrel Kočiš.

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.