Prepisovanie cien na pumpách pokračuje. Jedno z palív stále dražie (+ predikcia)

Muž tankuje benzín na pumpe
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Benzín dražie. Len v minulom týždni sa jeho cena menila dvakrát, v tomto raz. Podľa analytika sa v najbližšom období tento trend nezmení, pričom sa dostane na ďalšiu psychologickú hranicu. Naopak, cena nafty bude stagnovať, čím rozdiel medzi palivami môže narásť až na 15 centov.

Ceny benzínu za posledné dva týždne výraznejšie poskočili. Po poslednom štvrtkovom zdražovaní sa už začali približovať k hranici euro sedemdesiat. K prekročenie tejto úrovne už chýbajú len jeden až dva centy. Dôvodom je hneď niekoľko.

S príchodom teplejších dní sa rozbieha motoristická sezóna, teda začína rásť spotreba. Navyše, pre nízke zásoby v Spojených štátoch nie je možné výrazne zvýšiť import z USA do Európy. Európa sa tak musí spoliehať predovšetkým na svoju rafinérsku produkciu, aby pokryla dopyt po benzíne.

Aktuálne ceny na pumpách
Aktuálne ceny na pumpách Zdroj: TVNOVINY.sk

​Okrem toho rastú aj veľkoobchodné marže, čo tiež tlačí ceny benzínu smerom nahor. Situácia sa nezlepší ani v najbližších týždňoch.

„V prvej polovici apríla bude pokračovať zdražovanie benzínu. Očakávame zvýšenie cien o cca 3 až 4 centy na liter,“ povedal ešte minulý týždeň analytik Boris Tomčiak po prvej vlne zdražovania.

V praxi to znamená, že cena benzínu by mala ešte o cent, dva vzrásť.

V takom prípade by sa už jeho cena s určitosťou vyšplhala na spomínanú úroveň euro sedemdesiat.  

Prečítajte si tiež:

​Nafta stagnuje

Pri nafte je situácia odlišná. Napriek tomu, že v minulých týždňoch mierne zdražela, posledné úpravy cien sa jej veľmi nedotkli. Momentálne sa nachádza tesne pod hranicu euro šesťdesiat. V celej Európe totiž pri nej sledujeme výrazný pokles veľkoobchodných marží.

„V celej Európe sledujeme výrazný pokles veľkoobchodných marží u nafty. Zima bola mierna, takže ponuka a zásoby stredných destilátov, kam patrí i nafta, sú vysoké. To tlačí marže nadol,“ podotkol Tomčiak.

Zároveň doplnil, že ceny dieselu by mali aj naďalej stagnovať na súčasnej úrovni.

Tieto dva protichodné smery, ktorými sa palivá vybrali, spôsobujú medzi nimi výraznejší rozdiel. Momentálne sa pohybuje od desiatich do dvanástich centov.

Keď sa však naplnia predikcie analytika, tak sa cenové nožnice môžu ešte viac roztvoriť, až na úroveň pätnásť centov.

Prečítajte si tiež:

​Cena ropy rastie

Lepšie vyhliadky pre motoristov nedáva ani pohľad na vývoj ceny ropy vo svete. Ropa Brent, od ktorej sa odvíjajú ceny na našich pumpách, sa nebezpečne blíži už k hranici 90 dolárov za barel.

Jej cena vzrástla po tom, ako najväčší ropní producenti z OPEC+ oznámili, že svoju ťažobnú politiku nemenia. Okrem toho situáciu na ropnom trhu ovplyvnili aj signály pozitívneho ekonomického vývoja v USA, ktoré sú najväčším spotrebiteľom ropy na svete.

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.