Hotel Kyjev čaká na obnovu roky. Developer sa údajne nevie pohnúť z miesta

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kedysi jedna z dominánt Bratislavy, teraz chátrajúca ruina. Hotel Kyjev už roky čaká na svoju obnovu.

Developer, ktorý ikonickú budovu vlastní, jej chce vrátiť život, nevie sa ale údajne pohnúť z miesta.

Už takmer rok čaká na rozhodnutie ministerstva kultúry, ktoré posudzuje, či sa táto stavba stane kultúrnou pamiatkou.

Je to už vyše 50 rokov, čo v tom čase megalomanský hotel otvorili. Už roky však žiadnych hostí nevíta a jeho interiér je skôr skanzenom socializmu.

Budova s výškou 65 metrov v samom srdci Bratislavy tak chátra a vidieť to na nej nielen zvnútra, ale aj zvonku. Bratislavčania len spomínajú na jej zašlú slávu.

Bývalý hotel Kyjev vlastní britský developer. Ten má už dlhodobo plány na jeho rekonštrukciu, pričom chce zanechať jej súčasný ráz.

„Budeme len vymieňať nutné prvky, ktoré neslúžia svojmu využitiu, budú tam aj verejné priestory,“ uviedol Rostislav Novák, riaditeľ spoločnosti Lordship.

Developer tam chce sčasti obnoviť hotel a zmodernizovať aj okolie. Tvrdí však, že už mesiace nemôže robiť nič a dôvodom je podľa neho nečinnosť úradníkov na ministerstve kultúry.

Prečítajte si tiež:

Pamiatka alebo nie

Od júna minulého roka čaká na rozhodnutie, či bude hotel Kyjev vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku alebo nie.

Developer sa na ministerstvo odvolal potom, čo nesúhlasil s rozhodnutím pamiatkarov, ktorí celý komplex budov na Kamennom námestí vlani vyhlásili za kultúrnu pamiatku.

Podľa developera to nie je potrebné, keďže budovy sú chránené už dnes tým, že sú v historickom centre. V minulosti bol pritom sám pamiatkový úrad proti ich zaradeniu do zoznamu pamiatok.

Developer ministerstvo viackrát kontaktoval s tým, prečo proces tak dlho trvá, no zostalo to bez akejkoľvek odpovede. Ministerskí úradníci sa doteraz neboli v budove ani len pozrieť.

Prečítajte si tiež:

Odvolanie posudzujú

Kedy rozhodnutie padne, nie je jasné. Ministerstvo kultúry odkázalo iba toľko, že odvolanie developera stále posudzuje.

„Ministerstvo kultúry SR zaujme k odvolaniu stanovisko po vykonaní všetkých procesných úkonov, v čo najskoršej možnej lehote. Ide o administratívne veľmi náročný proces,“ uviedol rezort v stanovisku.

Hlavné mesto na jednej strane víta to, že v centre Bratislavy môže pribudnúť ďalšia národná kultúrna pamiatka, ktorá mestu ponecháva historickú stopu, no podstatné je, aby nechátrala, ale slúžila verejnosti.

„My sme určite za to, aby bol využívaný stavebný fond mesta, aby dopĺňal živý organizmus mesta, aby budova plnila funkciu a aby bol verejný priestor čo najviac kvalitný,“ povedal hovorca mesta Bratislava Peter Bubla.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kultúra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.