Nové zdanenie tabaku a sladených nápojov je už v koalícii dohodnuté, potvrdil premiér

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko čaká budúci rok konsolidácia verejných financií na úrovni 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) alebo 1,4 miliardy eur.

Po kontrolnom dni na Ministerstve financií (MF) SR to potvrdili premiér Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický (obidvaja Smer-SD). Prvými opatreniami, na ktorých je dohoda vo vládnej koalícii, je zdanenie tabakových výrobkov a sladených nápojov. V roku 2025 by mali priniesť rozpočtu 100 miliónov eur. O ďalších opatreniach bude ešte rokovať koaličná rada. Premiér navrhuje aj výrazné zníženie počtu zamestnancov v štátnej správe, na čom však ešte nie je politická dohoda.

Fico: Vláda zdedila najhoršie verejné financie v EÚ

Fico pripomenul, že vláda zdedila najhoršie verejné financií v Európskej únii (EÚ), ktoré musí opäť stabilizovať a ozdraviť. „Pokiaľ ide o konsolidačný balík, ktorý pripravujeme, opakujem ešte raz, ja som za výrazné škrty, pokiaľ ide o ústredné orgány štátnej správy. Nie som podporovateľom zvyšovania dane z pridanej hodnoty (DPH), na zvyšovanie DPH tu máme pravicu. Napriek tomu musíme prijať nejaké rozhodnutia,“ zdôraznil.

Prečítajte si tiež:

Zvýšia sa dane za tabak a sladené nápoje

Avizoval pritom dve opatrenia, ktoré už dohodli koaliční partneri a ktorých návrh pôjde čoskoro do pripomienkového konania. Platiť by mali od januára 2025. „Očakávame vyššie príjmy do štátneho rozpočtu s tým, že sa zvýšia dane, ktoré sa týkajú tabakových výrobkov. Druhý taký produkt, ktorý má odsúhlasenie aj našich koaličných partnerov, budú drahšie všetky nápoje, kde je cukor a sladidlá,“ priblížil premiér.

Dane na sladené nápoje.
Dane na sladené nápoje. Zdroj: TV Markíza

Týka sa to nápojov, kde je cukor pridaný, nie napríklad čistých ovocných štiav. „Tam vidíme cestu získať určité zdroje do štátneho rozpočtu. Toto nie je téma, ktorá by sa dotýkala sociálneho štandardu ľudí, pretože ľudia majú vždy alternatívu,“ zhodnotil.

Dane z tabaku.
Dane z tabaku. Zdroj: TV Markíza

Peniaze do štátneho rozpočtu

Minister Kamenický priblížil, že od budúceho roka príde k novému zdaneniu elektronických cigariet, nikotínových vrecúšok a iných výrobkov obsahujúcich nikotín. V roku 2025 by to malo priniesť rozpočtu 15 miliónov eur, v roku 2026 potom spolu so zvýšením zdanenia klasických tabakových výrobkov 126 miliónov eur.

Čo sa týka nového zdanenia sladených nápojov s pridaným cukrom alebo umelými sladidlami, bude sa týkať ochutených nealko nápojov, tekutých a tuhých koncentrátov, ako aj energetických nápojov. Štát si od toho podľa Kamenického sľubuje dodatočné príjmy 85 miliónov eur v roku 2025 a 117 miliónov eur v roku 2026.

Prečítajte si tiež:

​Chystajú aj ďalšie opatrenia

Postupne príde podľa Fica na rad hľadanie a schvaľovanie ďalších opatrení na konsolidáciu verejných financií. „Je tam niekoľko variantov, ako postupovať, ale na záverečné rozhodnutie si musíte ešte počkať, lebo to budú pomerne náročné politické rokovania,“ avizoval Fico, podľa ktorého ministerstvo financií robí "obrovský kus roboty".

Okrem iného tiež komunikuje s Európskou komisiou (EK) o zmene pravidiel výdavkových limitov, ktoré sú momentálne nastavené zle. Po novom ich MF plánuje naviazať na európske rozpočtové pravidlá, súvisiaci návrh zákona má čoskoro predložiť do pripomienkového konania.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 15. 3. 2024. Zdražujú najmä cigarety a destiláty:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.