Víkendový šok na pumpách. Cena benzínu vyletela poriadne nahor

Muž tankuje benzín na pumpe
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Víkendový šok na pumpách. Cena benzínu vystrelia nahor, čím prekonala ďalšiu psychologickú hranicu. Rozdiel medzi ním a naftou je už viac ako desaťcentový.

Po štvrtku sa ceny na pumpách menili aj v sobotu. V sumáre tieto dve krátke zmeny spôsobili, že benzín zdražel v priemere o šesť centov, čím sa už dostal na hranicu euro sedemdesiat. Dôvodom je rýchly rast cien ropy na svetových trhoch.

„Ropa nakrátko presiahla aj 90 dolárov za barel a za posledný mesiac vzrástla o 10 percent. Nie je preto prekvapením, že čerpacie stanice začínajú započítavať tento nárast a prenášať ho na koncových spotrebiteľov aby si zachovali svoje marže,“ uviedol analytik Dominik Hapl.

Zároveň dodal zaujímavý postreh, že reakcia cien pohonných hmôt smerom na hor je vždy skoršia, ako smerom nadol.

Iná situácia je pri cene nafty. Tá síce tiež mierne zdražela, ale stále sa drží tesne pod úrovňou 1,6 eura. V celej Európe pri nej totiž sledujeme výrazný pokles veľkoobchodných marží.

„Zima bola mierna, takže ponuka a zásoby stredných destilátov, kam patrí i nafta, sú vysoké. To tlačí marže nadol,“ podotkol analytik Boris Tomčiak.

Prečítajte si tiež:

​Prečo cena ropy rastie?

Na cenu ropy momentálne vplývajú viaceré faktory. Problémom je geopolitické napätie v Európe, ktoré spôsobuje vojna na Ukrajine, ale aj konflikt na Blízkom východe, kde ani náznakom nebadať mierové riešenia.

Okrem toho sa s príchodom teplejších dní rozbieha motoristická sezóna, teda začína rásť spotreba palív. Navyše, vyhliadky niektorých kľúčových ekonomík, predpovedajú ich rast, čo opäť podporuje dopyt po rope, a tým aj rast cien.

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.