Minister zvažuje, že rozmrazí ceny energií. Slováci by sa mali pripraviť na väčšie výdavky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aj Mária z Fekišoviec má podobne ako zvyšok Slovenska stále zmrazené ceny energií. Elektrinu ale aj plyn zastropovala ešte vláda Igora Matoviča a Robert Fico v kurze pokračuje. Platí to aj pre tento rok. Na grafe nižšie je najlepšie vidieť, že ceny energií už dávno nie sú extrémne vysoko. Postupne padajú nadol.

Keďže sa ceny vracajú postupne do normálu, minister financií Ladislav Kamenický už uvažuje, že dotovanie pre všetkých čoskoro ukončí. 

„Sme jedna z mála krajín vôbec, možno aj jediná v rámci Európskej únie, ktorá ešte kompenzuje energie,“ hovorí minister Kamenický.

Energetický analytik Radovan Potočár hovorí, že súčasný model nie je pre štát dlhodobo udržateľný, pretože je veľmi nákladný.

Ceny môžu poskočiť

Ak sa stopne zmrazenie cien, od budúceho roka by mohli o niečo poskočiť. Minister financií ale pripúšťa iba mierne zvyšovanie.

„Môže byť pár percent. Tri, štyri, päť, to by ľudia teoreticky zvládli,“ hovorí Kamenický.

Prečítajte si tiež:

Mária z Fekišoviec však vraví, že ich rodinný rozpočet je už teraz dosť napnutý. Peniaze za energie naviac by im poškodili.

Podobné problémy ako Mária, ktorá sa stará o syna, majú ďalšie desaťtisíce ľudí. Aj oni by zrejme len ťažko zvládli ďalšie zvyšovanie cien.

A práve pre takéto prípady by mohla vláda prísť s adresnou pomocou, ktorá by tak nahradila súčasné celoplošné dotácie. Kto bude mať na ne nárok ale zatiaľ jasné nie je.

Definitívu ohľadom budúcoročných cien energií sa zrejme dozvieme v decembri. O tomto čase totiž zvykne mať k tejto téme tlačovú konferenciu Regulačný úrad.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.