Fico si pýta veľké škrtanie v štátnej správe. Tretina súčasných zamestnancov je podľa neho navyše

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Príde takmer každý tretí zamestnanec o robotu? Premiér Robert Fico (Smer-SD) si pýta veľké škrtanie v štátnej správe, aby tak pomohol deravému rozpočtu. Hovorí až o tretinovom zníženie stavov na ministerstvách a rôznych úradoch. Analytik to však bez zmeny zákonov považuje za prázdne reči.

„Je veľká prezamestnanosť na úradoch štátnej správy,“ vyhlásil predseda vlády Robert Fico v pondelok.

Takto premiér vytypoval jeden zo zdrojov šetrenia na budúci rok. Na platy v štátnej správe dávame zhruba tri miliardy eur ročne. Podľa Roberta Fica by sme sa vraj bez jednej tretiny ľudí pokojne zaobišli.

„Myslím si, že 30-percentný rez by absolútne nebol viditeľný, mali by sme rovnaký, možno dokonca lepší výkon ako teraz,“ domnieva sa.  

Nevedia, koho myslel

Koho konkrétne premiér myslel, zatiaľ nevedia ani na ministerstve financií. Pre štát totiž robia aj desaťtisíce vojakov, policajtov, hasičov či sudcov.

Ak by sme si ich odmysleli, zoškrtať by sa malo zhruba 21-tisíc miest, hlavne v Bratislave. Od úradu vlády, cez všetky ministerstvá až po štatistický či protimonopolný úrad. 

Prečítajte si tiež:

Sám Robert Fico však hovorí, že svoj nápad zatiaľ nemá odobrený v koalícii.

Názor SNS, ktorá, naopak, naberá ľudí na nové ministerstvo cestovného ruchu a športu, sa nám získať nepodarilo.

Analytik však veľkolepé plány nevidí reálne bez toho, aby sme úradom ubrali povinnosti, ktorými ich zahlcuje samotná vláda a poslanci.

„Obávam sa, že by sa to skončilo ako vždy. Že jeden rok ich prepustia, druhý zase zoberú, lebo nebudú úrady schopné vykonávať tie povinnosti,“ vraví Radovan Ďurana, analytik INESS.

Ak koalícia napokon bude čistiť na ministerstvách, nebudú to len úspory, ale v prvom kroku aj výdavky. Zamestnancom by totiž museli dať odstupné.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.