Ceny bytov sa prebudili. Pozrite sa, ako to vyzerá vo vašom regióne (+ tabuľka)

Na snímke sú novostavby
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock/Kwangmoozaa

Obrat na realitnom trhu. Ceny bytov po takmer dvoch rokoch totiž začali rásť. Odborníci tvrdia, že vysoké úrokové sadzby už prestali byť pre mnohých strašiakom.

Slovenský realitný trh klesal viac ako 18 mesiacov, pričom koncom minulého roka sa situácia stabilizovala. Teraz začali ceny mierne rásť.

Indikátorom sú dvojizbové byty, ktoré na zmeny reagujú rýchlejšie. Pri poklese totižto zlacneli medzi prvými a teraz rastú skôr ako iné nehnuteľnosti. Ich ceny nerástli len medzikvartálne, ale aj medziročne.

„Ponuka na trhu s bytmi je počas prvých 3 mesiacov roku stabilná. Nerastie ani neklesá. To je tiež dôležitý indikátor toho, že slovenský trh našiel novú rovnováhu,“ uviedol Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Za prvý štvrťrok najviac stúpli ceny menších bytov v Košiciach (3,76 % - 10,42 %), Trnave (7,14 %), Nitre (5,34 %) a Trenčíne (5,22 %). Najvyšší medziročný rast zaznamenali Košice IV (7,41 %), ale mierne vzrástli aj v Trenčíne a Košiciach II a III.

Zdroj: Nehnutelnosti.sk

​Trojizbové byty majú pomalší rozbeh

Väčšie byty vždy reagujú na zmeny situácie pomalšie. Dlhšie si držia hodnotu a ich cena rastie pomalšie. Na začiatku roku 2024 však podľa odborníka vidíme trend rastu aj pri 3-izbových bytoch.

„Vzhľadom na klesajúcu infláciu nielen na Slovensku, ale aj v eurozóne, sa dá očakávať, že ECB by mohla pristúpiť k znižovaniu úrokových sadzieb ešte v prvej polovici roka. To by mohlo prispieť k ďalšiemu zlepšeniu nálady na trhu s nehnuteľnosťami,“ dodal Pružinský.

Medzi ťahúňov patria najmä obvody Košice I a Košice II, kde jednoznačne rastú ceny kvartálne (24,71 %, 4,79 %), dokonca aj medziročne (6 %, 7,36 %). Kvartálny posun smerom nahor vidíme aj v Žiline (4,22 %), Bratislave II (3,26 %) a Bratislave V (3,2 %).

Zdroj: Nehnutelnosti.sk

​Ľudia sa už neboja vysokých úrokov

Za rozbehom realitného trhu je aj akceptovanie vysokých úrokových sadzieb.

„Celkovo vidíme, že nálada obyvateľstva je priaznivejšia. Ľudí už nestraší ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb na hypotékach, zvykli si na ne a prispôsobili sa situácii... Mám pocit, že klienti opäť prestali vyčkávať a od začiatku roka sú viac naklonení ku kúpe,” myslí si riaditeľka FinGO reCloud Róberta Mecková.

Keďže ponuka nehnuteľností je obmedzená, podľa odborníčky po oživení realitného trhu vyšší dopyt opäť prinúti kupujúcich, aby na ponuky reagovali rýchlejšie. Zvlášť ľudia, ktorí sa obzerajú po nových bytoch, by v tomto roku nemali vyčkávať.

„V roku 2025 už môže dôjsť k miernemu zvyšovanie cien novostavieb. So znižovaním úrokových sadzieb totiž budú pribúdať klienti, ktorí si budú môcť dovoliť kúpu nehnuteľnosti. Dôvodom vyšších cien môže byť aj slabšia ponuka, keďže developeri budú dávať novostavby do obehu opatrnejšie, aby sa trh nezasýtil,“ predpovedá Mecková.

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.