Štát rozširuje skupinu ľudí, ktorým pomôže s hypotékami. Dobré správy majú aj špecialisti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Rodiny s hypotékami sa dočkali. Štát rozširuje skupinu ľudí, ktorým pomôže, ak im banka príliš rýchlo zvýši splátku. A je sa čoho báť. Úroky sú vysoké a vyhliadky na ich pokles neisté.

Prípadov, keď ľudia nedosiahli na vládou sľubovanú bonifikáciu hypoték, sú tisíce. My sme odvysielali niekoľko z nich. Nesmú veľa zarábať a, najmä, svoj úver nikdy nepreniesli z jednej banky do druhej.

Vláda ustúpila kritike. Druhú podmienku zruší. Cez poslancov pretláča zmäkčenie kritérií.

„V prípade schválenia budú úrady práce bonifikovať splátky hypoték klientom aj s refinancovaným úverom,“ uviedlo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.

Po novom už o štátnu bonifikáciu budú vedieť požiadať aj tí, ktorí svoj hypoúver v minulosti refinancovali z inej banky.

Koalícia tak sama vo vlastnom zákone odstraňuje kontroverznú bariéru. Opozícia však ďalej kritizuje to, že bonifikácia zostane zapovedaná tým, ktorý úver refinancujú teraz, alebo by to mohli urobiť v budúcnosti.

Prečítajte si tiež:

Svitá na lepšie časy

Spomedzi krajín, ktoré platia eurom, máme piate najdrahšie hypotéky. Za úvery na bývanie platia viac iba v Pobaltí a v Grécku. Bezkonkurenčne najlepšie to majú na Malte s dvojpercentným úrokom.

Drahé hypotéky u nás súvisia najmä so zlým stavom verejných financií. Naša krajina si peniaze požičiava menej výhodne ako v minulosti.

„Tieto peniaze, ktoré si Slovensko požičiava, následne slúžia pre banky, ktoré si požičiavajú, a tým pádom si požičiavajú drahšie,“ vysvetlil výkonný riaditeľ Finančného kompasu Matej Dobiš.

Úroková sadzba nových hypoték. Zdroj: reprofoto

​V eurozóne sa začali znižovať úroky ešte koncom minulého roka. U nás sa to však zatiaľ nestalo. Hypotekárni špecialisti majú pozitívne odhady. Hypotéky by nám mohli začať lacnieť už od leta.

„Je predpoklad, že Európska centrálna banka vtedy začne s prvým znižovaním úrokových sadzieb,“ hovorí analytik spoločnosti Across Private Investments Dominik Hapl.

Dobiš dodáva, že takéto zníženia do konca tohto roka môžu byť dve či tri, a tak by sme sa mohli dostať o jedno percento nižšie.

Prípadný pokles mesačnej splátky. Zdroj: reprofoto

​​Takýto pokles by už ľudia pocítili aj na mesačnej splátke. V každom prípade však treba krotiť prehnané očakávania. Hypotéky z nedávnej minulosti, ktoré sa blížili k nulovým sadzbám, očakávať nemôžeme.

„Je však predpoklad, že v horizonte dvoch rokov by zo súčasných úrovní mohli klesnúť zhruba o polovicu,“ uzavrel Hapl.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hypotéky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.