Palivo, ktoré raz môže nahradiť naftu. Predáva sa už aj na Slovensku

Muž tankuje benzín na pumpe
Ilustračná snímka Zdroj: Eurowag

Žiadna ropa. Palivo, ktoré sa vyrába z rastlinných alebo živočíšnych tukov, raz môže nahradiť klasickú naftu. Najlepšou surovinou pre výrobu HVO je použitý kuchynský olej. Nevýhodou je vyššia cena.

Je klasická nafta v ohrození? Do popredia sa derie biopalivo, ktoré ju môže bez problémov nahradiť. V Česku ho začal ponúkať štátny veľkoobchodník s pohonnými látkami, spoločnosť Čepro, s predajom na svojich benzínkach s ním u našich západných susedov koketuje najväčší hráč na trhu, poľský Orlen. Ten už v Poľsku stavia rafinériu, kde sa bude toto palivo vyrábať.

„V rafinérii Płock skupiny ORLEN je vo výstavbe výrobná jednotka HVO umožňujúca výrobu biopalív z odpadových rastlinných a živočíšnych tukov a olejov. Predpokladáme, že výstavba bude dokončená v roku 2025,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Lenka Terpáková.

Prečítajte si tiež:

​V rámci V4 bolo Slovensko prvé

Aj na Slovensku pôsobiaci Orlen s predajom na pumpách v rámci nášho trhu nateraz neuvažuje.

„V Českej republike pripravujeme pilotný projekt veľkoobchodného i maloobchodného predaja HVO100, na slovenskom trhu spustenie podobného projektu zatiaľ neplánujeme,“ povedala Terpáková.

Napriek tomu sa táto syntetická nafta už na Slovensku predáva. Vo februári jej predaj v Malackách spustila spoločnosť Eurowag.

„Je to drop-in ready palivo, pri ktorom nie je potrebná žiadna úprava vozidiel – motory spĺňajúce emisnú normu Euro 6 sú kompatibilné s HVO. Je to číra kvapalina bez zápachu, má veľmi dobré vlastnosti v zime. V porovnaní s naftou dokáže HVO100 ušetriť až 90 percent emisií a spotrebu má 1 : 1,“ priblížil šéf oddelenia alternatívnych palív spoločnosti Dávid Halász.

V čase spustenia predaja sme sa tak v rámci V4 stali prominenti, keďže inde nebolo možné túto náhradu nafty kúpiť. Momentálne sa už predáva aj v Česku, pričom v Poľsku pripravujú legislatívu.

Prečítajte si tiež:

​Nevýhodou je cena

Doposiaľ najväčšou nevýhodou je cena, keďže už samotná výroba je drahšia ako pri klasickej nafte. Navyše, dodávatelia musia palivo dovážať. Najväčším výrobcom v Európe je fínska spoločnosť Neste.

„Obstarávacia cena HVO100 je vo všeobecnosti drahšia ako nafta, a to až o 25 až 50 percent v závislosti od krajiny. Miestna maloobchodná cena závisí od platného národného daňového režimu,“ podotkol Halász.

Totemová cena sa však nedá úplne určiť, lebo od spoločnosti ju môžu tankovať len zákazníci, ktorí platia jej palivovou kartou, čo sú zväčša prepravné firmy. A tie majú dohodnuté zmluvné ceny.   

„Evidujeme zvýšený záujem predovšetkým u veľkých dopravcov jazdiacich predovšetkým pre VAG (Volkswagen Automotive Group), ale aj u veľkých shipperov ako DB Schenker alebo DHL,“ poznamenal Halász.

Do budúcna by chcela toto palivo na našom trhu predávať aj rakúska spoločnosť OMV. 

„V rámci našej spoločnosti máme produkt HVO100 dostupný na rakúskom trhu. Tento výnimočný produkt, ktorý eliminuje až 90% čistého CO2, by sme v budúcnosti radi zaradili do ponuky aj na našich čerpacích staniciach na Slovensku. HVO je palivo veľmi vysokej kvality s výbornými vlastnosťami a môže byť plne použité ako náhradná alternatíva motorovej nafty,“ uviedla marketingová manažérka Ľubica Slabejová. 

Prečítajte si tiež:

​Takmer ideálna nafta

HVO, skratka pre hydrogenizovaný rastlinný olej, je obnoviteľná, resp. syntetická nafta. Je to biopalivo vyrobené z obnoviteľných surovín, na výrobu sa používajú predovšetkým rastlinné a živočíšne tuky. Najlepšou surovinou pre výrobu HVO je použitý kuchynský olej.

„Je to takmer ideálna nafta. Nie sú v nej aromatické uhľovodíky a má veľmi vysoké cetánové číslo, takže sa veľmi rýchlo a ochotne zapaľuje. Motoristi starších vozidiel sa nemusia obávať, keďže nie sú známe žiadne problémy spojené s náhradou nafty za čisté HVO,“ vysvetlil pre Lidovky.cz uznávaný expert na problematiku motorov, palív a emisií profesor Michal Vojtíšek z ČVUT Praha.

Čo sa týka spotreby, tak je na tom podobne ako bežná nafta.

„Je tam rozdiel vo výhrevnostiach, rozdiel v hustotách, ale spotreba by mala byť veľmi podobná ako pri nafte. Nebude tam žiaden merateľný rozdiel. Hlavnou nevýhodou je teda cena,“ uzavrel Vojtíšek.

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.