Ceny ropy po útokoch na Blízkom východe nestúpli. Zdražovaniu benzínu a nafty sa však aj tak nevyhneme

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po raketových útokoch na Blízkom východe obyčajne nasleduje rast ceny ropy a s niekoľkotýždňovým oneskorením aj zdražovanie benzínu a nafty. V pondelok však bolo všetko inak. Na prvé počutie to znie možno neuveriteľne, ale útok Iránu na Izrael tentoraz cenu ropy nezvýšil. Tam sa však dobré správy končia. Motoristi sa zdražovaniu na čerpacích staniciach napriek tomu nakoniec nevyhnú.

Obchodníci s ropou už pár dní vedeli, že Irán sa pomstí za zničenú ambasádu v Sýrii a zaútočí raketami a dronmi na Izrael. Predpokladali, že Izrael sa s prispením Západu ubráni a v prípadnej odvete nezaútočí na iránske ropné polia. 

Všetko ide podľa tohto scenára. „Prichádza k určitej deeskalácii toho zvýšeného napätia okolo Blízkeho východu, špeciálne medzi Izraelom a Iránom. Trh to vníma tak, že by nemalo prísť k nejakej bezprostrednej ďalšej gradácii napätia, čo sa pretavilo do toho, že ceny ropy už klesli pod 90 dolárov,“ tvrdí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky.

Vývoj ceny ropy Zdroj: TV Markíza

Z grafu je vidieť, že eskalácia napätia na Blízkom východe sa do ceny ropy premieta už pred dvomi týždňami. Odvtedy sa pohybuje okolo 90 dolárov, v pondelok je dokonca pod touto hodnotou. 

Prečítajte si tiež:

V priemer za euro deväťdesiat?

Na čerpacích staniciach sa však aktuálne zdržuje, keďže maloobchodné ceny palív za cenami ropy pár dní meškajú. Navyše, rastie tiež veľkoobchodná cena benzínu a nafty. Nahor ju vytláčajú horiace rafinérie v Rusku. 

„Vďaka úspešným ukrajinským útokom bola znížená ruská rafinačná kapacita rádovo o 10 až 15 percent,“ priblížil Pánis. 

To tlačí ceny palív hore aj bez toho, aby výraznejšie dražela ropa. Niektorí analytici nevylučujú, že pred letom sa budú benzín a nafta na Slovensku predávať v priemere po 1,9 eura. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.