Koľko Slováci míňajú za obed? Najdrahšia nie je Bratislava (+ porovnanie cien)

Ľudia obedujú na terase
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/František Iván

Za obed aj 10 eur. Slováci míňajú každým rokom viac za stravovanie v reštauráciách. Prekvapivo, najdrahšia nie je Bratislava, ale susedná Trnava. V minulom roku pomyselný rebríček vyhrali Košice.

Najvyššie sumy za obedy platili v prvom štvrťroku 2024 ľudia v Trnavskom kraji (9,60 eura). Tento región zaznamenal zároveň najvyšší medziročný nárast platieb. Vyplýva to z najnovších dát TRC indexu spoločnosti Edenred. Do týchto platieb stravovacou kartou sú zarátané vždy celé útraty za jedlo, občerstvenie alebo kávu.

Na druhej priečke skončil Košický kraj (9,07 eura) a na treťom Banskobystrický kraj (8,88 eura). Nasledujú Žilinský kraj (8,52 eura), Nitriansky (8,30 eura), Bratislavský (8,23 eura), Prešovský (8,20 eura) a Trenčiansky kraj (7,69 eura).

„Je evidentné, že ceny potravín a jedál neklesajú, ba naopak. Aj preto odporúčame zamestnávateľom, aby namiesto minimálneho stravného, ktoré je stanovené na 5,85 eura, využívali možnosť prispievať zamestnancom na stravu optimálnou výškou stravného v hodnote 7,80 eura, pretože kvalita stravovania ovplyvňuje pracovný výkon aj zdravie zamestnancov,“ povedala Lívia Bachratá, riaditeľka pre Public Affairs spoločnosti Edenred.

Prečítajte si tiež:

​Najdrahšie boli Košice

Pri pohľade na sumár celého roku 2023 je zrejmé, že vlani za obedy platili v priemere najviac zamestnanci v Košickom kraji (8,81 eura). Nasledujú Trnavský (8,76 eura), Prešovský (8,42 eura), Žilinský (8,40 eura), Banskobystrický (8,37 eura), Nitriansky (8,18 eura), Bratislavský (8,02 eura) a Trenčiansky kraj (7,53 eura).

„S rastom cien môže zamestnávateľ pomôcť svojim zamestnancom napríklad zvýšením príspevkov na stravné alebo inými nefinančnými benefitmi. Naše prieskumy dokazujú, že zamestnanci, ktorí cítia, že sa zamestnávateľ o nich stará, sú lojálnejší, pracujú lepšie a nepomýšľajú na zmenu práce,“ dodala Bachratá.

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.