Skutočne zdražovanie prestalo? Urobili sme ten istý nákup ako minulý rok na jar a na jeseň

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Inflácia spomaľuje, no premieta sa aj na cenách potravín? Skutočne zdražovanie prestalo? Otestovali sme to priamo v obchode. Vybrali sme sa do supermarketu a urobili ten istý nákup ako minulý rok na jar a na jeseň. Rozdiely v účtoch boli pomerne značné. Vznikla nám však malá anomália.

Vajíčka, maslo, mlieko, olej, zelenina či kuracie mäso. Prvýkrát sme s týmto zoznamom základných potravín išli na nákup v čase vrcholiacej inflácie.

Snažili sme sa vtedy nakúpiť čo najvýhodnejšie. Enormne drahé boli vtedy vajcia, no a výsledný účet bol takýto. V supermarkete v Nitre sme za tento nákup zaplatili 25 eur aj 44 centov.

S rovnakým zoznamom sme išli do toho istého reťazca aj po polroku. Bolo to vlani v septembri. Opäť sme nakupovali čo najlacnejšie, viacero potravín mali vtedy v akcii. Za výhodnú cenu boli najmä kuracie prsia a výrazne zlacnelo napríklad maslo. Účet nás vtedy príjemne prekvapil, oproti marcu to bolo o takmer sedem eur menej.

Prečítajte si tiež:

​Vplyv akciových cien

Teraz sme sa opäť vybrali do toho istého reťazca. Opäť platí, že nakupujeme čo najvýhodnejšie. Prekvapila nás pomerne vysoká cena za kapiu, naopak cibuľa i uhorka boli v zľave. Na kuracie prsia sme však šťastie nemali. Neboli v akcii, ich cena tak bola omnoho vyššia ako v septembri. Naopak, cukor i vajíčka boli o čosi lacnejšie. Pri platení sme použili tak ako aj predtým klubovú kartu reťazca.

Za tento nákup sme zaplatili takmer 21 eur. Je to síce o približne 2 eurá viac, ako tomu bolo v septembri, no oproti marcu minulého roka je to rozdiel takmer päť eur.

Nákupný zoznam
Nákupný zoznam. Zdroj: TV Markíza

Nákup nám predražilo najmä mäso. Ak by bolo v akcii, účet by bol takmer rovnaký ako pred vyše polrokom. Akciové ceny tak veľmi ovplyvňujú výsledné účty za naše nákupy. Drahšie sme dnes kúpili iba kapiu a o pár desiatok centov ryžu a maslo. Takže aj náš test potvrdzuje, že ceny potravín prestali stúpať.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.