Temu má problém. Viacerým Slovákom zmizli peniaze z účtu

Na snímke je aplikácia Temu
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/T. Schneider

E-shop Temu má problém. Viacerí Slováci sa ozvali, že im z účtov neoprávnene zmizli peniaze. Banky im napokon museli zablokovať karty, pričom im nahradili škodu. Spoločnosť sa bráni, že používanie jej aplikácie je úplne bezpečné. Rovnaký problém hlásia aj z Česka.

Lákavé ceny, enormné množstvo reklamy a výrobky od výmyslu sveta. Reč je o aplikácii Temu, ktorá len pred pár mesiacmi vo veľkom dorazila na Slovensko a doslova zaplavila internet.

Aplikácia od počiatku vyvoláva obavy ohľadom bezpečnosti osobných údajov, napriek tomu si ju zamilovali tisícky Slovákov. Niektorí sa však teraz ozývajú, že im neoprávnene strhla peniaze z účtu a nie raz.

„Po čase mi mizli peniaze. Najskôr 2 eurá, potom 38, neskôr 49, až som musela zablokovať kartu. Poslala som však hneď reklamáciu a peniaze mi vrátili,“ opísala Tereza svoj nepríjemný zážitok.

Prečítajte si tiež:

​„Aj mne cez Temu zmizli peniaze. Transakcie za 19,99, rýchlo za sebou. Okamžitá blokácia platobnej karty a reklamácia platieb v banke a do týždňa sa mi peniaze vrátili,“ opísal v podstate rovnaký scenár aj Martin.

„Najzvláštnejšie na tom bolo, že ja som tam nič nekúpila, len som sa registrovala cez e-mail, ktorý používam na všetky tieto e-shopy, ako je SHEIN, Temu...“ pridala sa Natália.

Okamžite si dala zablokovať kartu, ale za vystavenie novej musela banke zaplatiť 10 eur.

„Aj manželovi banka zablokovala kartu, lebo mal podozrivú transakciu a tiež má len aplikáciu Temu v mobile,“ dodala.

Všetci zároveň odmietajú, že by klikli na podvodný odkaz, ktorý sa tvári ako od spoločnosti Temu, ale jeho jediným cieľom je získať od používateľa osobné údaje vrátane tých platobných.   

Prečítajte si tiež:

​Spoločnosť sa bráni

Na druhej strane, zrejme nejde o časté prípady, lebo na našu výzvu na sociálnej sieti zareagovalo aj množstvo používateľov, ktorí s aplikáciou doposiaľ nemali žiadne problémy, pričom cez ňu nakupujú často.

Aj samotná spoločnosť odmieta, že by chyba bola na ich strane. Platenie cez aplikáciu považuje za bezpečné.

„Naše platobné transakcie dodržiavajú normy PCI DSS a sú ďalej posilnené protokolmi 3D Secure v spolupráci s poprednými bankami. Na posilnenie bezpečnosti spúšťame program odmeňovania za chyby, do ktorého zapájame odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, aby identifikovali a odstraňovali zraniteľnosti,“ uviedla pre TVNOVINY.sk spoločnosť vo svojom stanovisku.

Zároveň dodala, že bojuje proti podvodníkom, ktorí jej stránku zneužívajú.

„Náš proaktívny prístup proti online podvodom zahŕňa členstvo v pracovnej skupine Anti-Phishing Working Group (APWG), v rámci ktorej spolupracujeme na boji proti podvodným aktivitám a ochrane identity používateľov. A to v reakcii na podvodné pokusy zamerané na našich zákazníkov - keď sa jednotlivci vydávajú za Temu a pod falošnou zámienkou klamú používateľov, aby poskytli osobné údaje - sme proti týmto páchateľom podnikli rozhodné právne kroky.“

Prečítajte si tiež:

​Problém zaznamenali aj v Česku

Rovnaký problém hlásia viacerí používatelia aj v susednom Česku. U našich západných susedov na aplikáciu už upozornil Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). Na opatrnosť vyzývajú taktiež odborníci.  

„Keď si nainštalujte takúto aplikáciu, tak jednak dávate prístup k vášmu mikrofónu, kontaktom, proste ku všetkému. Pokiaľ tam máte nejakú kartu, ktorú normálne používate, tak ju v podstate odovzdávate taktiež,“ ozrejmil pre český portál tn.cz IT expert Miloslav Lujka.

Aj Ondrej Macko, odborník na technológie, hovorí, že pri prezeraní takýchto stránok môžete dostať softvér, ktorý sa vám nainštaluje do zariadenia.

„Tento softvér potom môže zbierať vaše osobné údaje. Môže ísť o všetky vaše kontakty, informácie vychádzajúce z fotografií a rovnako to môžu byť zistené údaje, ktoré máte zapamätané v zariadení ako osobné – rodné číslo a podobne,“ vysvetlil Macko ešte v januári, keď sme sa bezpečnosti aplikácií venovali po prvý raz.

Prečítajte si tiež:

​Francúzi pre Temu prijali zákon

Aplikácia Temu, ktorá do Európy vtrhla ako veľké voda, je témou vo viacerých krajinách. Najnovšie sa ňou zaoberajú vo Francúzsku.

Dolná komora tamojšieho parlamentu schválila zákon, ktorý zakazuje reklamu na spomínané trhovisko, zakazuje spoluprácu s influencermi a na objednaný tovar zavádza prirážku v hodnote 10 eur.

Podľa zákonodarcov chcú takýmto spôsobom chrániť domáci trh, zdravie spotrebiteľov a životné prostredie.    

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.