Cestovanie v novom: Mestá budú môcť nakúpiť krajšie a ekologickejšie vozidlá MHD

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovenské mestá budú môcť nakúpiť krajšie a ekologickejšie vozidlá MHD. Z novej eurofondovej výzvy na to pôjde 350 miliónov eur. Bratislava o peniaze žiadať nemôže. Ministerstvo dopravy nevidí problém len v starých vozidlách. Cestujúci sa musia pripraviť na to, že vodičov MHD bude stále menej.

V Prešove začali budovať trolejovú sieť už v roku 1958. A stále sa rozširuje. Teraz majú v pláne vybudovať ďalšie takmer tri kilometre. V meste aktuálne premáva sedem trolejbusových a 35 autobusových liniek. Peniaze navyše na obnovu flotily by, samozrejme, ocenili.

„DPMP sa chce uchádzať o externé zdroje na nákup nových vozidiel a na modernizáciu infraštruktúry a tarifných, informačných a dispečerských systémov,“ opísal Vladimír Tomek, hovorca Dopravného podniku mesta Prešov.

Minulý rok kúpili päť elektrických autobusov. Modernizácia je drahá. Momentálne riešia, ako zaviesť platbu kartou priamo na označovačoch vo vozidlách.

Prečítajte si tiež:

Automatizácia

Samosprávy a VÚC majú teraz šancu pobiť sa o balík 350 miliónov eur. „Ide o výzvu, ktorá má zvýšiť prístupnosť a atraktivitu osobnej dopravy, samozrejme, má znížiť negatívne vplyvy na životné prostredie,“ uviedol minister investícií Richard Raši. 

„To, do čoho treba investovať, je automatizácia. My sa musíme pripraviť na to, že určitých profesií nám už bude len ubúdať a pritom tá požiadavka nám bude klesať. Železnice treba modernizovať tak, aby boli bez rušňovodičov,“ povedal Jozef Ráž, minister dopravy. 

V Košiciach by si chceli z výzvy ukrojiť 34 miliónov eur. Plánujú nakúpiť nové električky, trolejbusy a autobusy na CNG.

„Nám to, samozrejme, pomôže veľmi. Autobusy majú priemerný vek už viac ako 10 rokov. Máme veľký investičný dlh, čo sa týka vozidiel MHD, ale rovnako aj budov, technológií a IT infraštruktúry v rámci vozidiel a nejakých smart riešení,“ hovorí Roman Danko, riaditeľ Dopravného podniku mesta Košice. 

Časť peňazí poputuje aj do štátneho podniku Železnice Slovenskej republiky, ktoré trpia obrovským modernizačným dlhom. Zatiaľ však nevedia, na čo ich využijú.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.