Škrt cez predčasné dôchodky. Kto chce odísť do penzie za súčasných podmienok, má ešte chvíľu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Koniec výhodným predčasným dôchodkom. Už nestačí 40 odrobených rokov a pokuta za skorší odchod sa zvyšuje. Narýchlo zmenený zákon vezme predčasným penzistom stovky eur ročne. Kto chce ísť do penzie za výhodných podmienok, má na to necelý mesiac.

Do penzie po 40 odpracovaných rokoch. Táto lákavá ponuka spred roka so štedrou valorizáciou vyvolala masívne odchody ľudí na predčasný dôchodok. Dokonca 200-percentný nárast oproti minulým rokom.

Štátu to spôsobilo miliónové výdavky navyše, zamestnávateľom výpadky pracovníkov. A tak sa húfy odchádzajúcich ľudí na odpočinok politici rozhodli zabrzdiť. Pokutu za každý mesiac chýbajúci do dôchodku zaplatia vyššiu.

Prečítajte si tiež:

Návrh podali iba deň pred hlasovaním

„Dôjde k zvýšeniu penalizácie z 0,3 na 0,5 percenta, ale je to dorovnanie ku klasickému predčasnému dôchodku a k naviazaniu na automat,“ uviedol minister práce Erik Tomáš.

„To bolo veľmi nepekné. Boli ľudia, čo mali naplánovaný odchod, boli dohodnutí so zamestnávateľom,“ hovorí Jozef Mihál na nečakane rýchly pozmeňujúci návrh k novele sociálneho poistenia. Poslanci Hlasu ho podali iba deň pred hlasovaním.

Zákon platí od 15. mája. Kto chce odísť do predčasného dôchodku za starých výhodnejších podmienok, do tohto termínu musí mať kompletne ukončený pracovný pomer. Čo je už dnes takpovediac na hrane.

Prečítajte si tiež:

Problémom môžu byť 13. dôchodky

Minister práce vraví, že odradením ľudí od predčasnej penzie si plní úlohu voči Európskej komisii. Tá nám uvoľní ďalšie milióny z plánu obnovy len vtedy, keď budeme mať dôchodkový systém pod kontrolou. „Udržateľnosť dôchodkov už nebude problémom týkajúcim sa platieb z plánu obnovy,“ hovorí Tomáš.

Možno však bude. Ušetrenie na predčasných dôchodkoch síce štátna pokladnica ocení, problém je tu podľa ekonómov iný. „Na druhej strane sa prijali 13. dôchodky, ktoré negujú toto zlepšenie udržateľnosti,“ podotkol Ján Tóth, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Úspora na predčasných penzistov totiž ani zďaleka nezapláta dieru, ktorú do rozpočtu vydlabú 13. dôchodky za 800 miliónov eur.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.