Dostávajú menej. Najchudobnejší dôchodcovia prišli o časť sociálnej dávky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ochrana pred vysokými cenami sa skončila v decembri minulého doma.

Vlani im štát pomohol, aby zvládli zdražovanie. Teraz ich o desiatky eur obral. Najchudobnejší dôchodcovia prišli od začiatku roka o časť sociálnej dávky. Ochrana pred vysokými cenami sa totiž skončila v decembri.

„Myslel som, že to je nejaký omyl, lebo normálny človek, aby zobral 30 eur, to nechápem,“ hovorí náš divák Štefan z južného Slovenska.

V šoku ostal po otvorení listu od úradu práce. K nízkemu invalidnému dôchodku, ktorý je necelých 180 eur, mu ešte v závere roka vyplácali 76-eurovú dávku v hmotnej núdzi.

No v januári mu prišlo rozhodnutie, že dávku, ktorá mu pomáha prežiť, znižujú takmer o polovicu len na 46 eur.

„To je asi na hlavu postavené myslím si. Chcel by som apelovať, aby nám najzraniteľnejším neznižovali, ale naopak zvyšovali, lebo to nemá logiku,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Dávka v hmotnej núdzi

Ako sme zistili na úrade práce, za všetkým, paradoxne, stojí snaha bývalej vlády najslabším penzistom pomôcť. Keďže vlani sa im kvôli inflácii výrazne zvyšovali dôchodky, rozhodli, že prilepšenie sa im nebude rátať do príjmu. Inak by boli na tom istom. Keďže rovnako by im klesla dávka.

„Na základe opatrenia pri posudzovaní výšky príjmu na účely dávky v hmotnej núdzi bola rozhodujúca ich výška, ktorá bola v roku 2022,“ vysvetľuje hovorkyňa ÚPSVaR Iveta Dorčáková.

Opatrenie, aby mali sociálne odkázaní dôchodcovia viac peňazí, ale platilo len do konca vlaňajška. To znamená, že to, čo im minulý rok nechali, im teraz, kompletne zobrali.

Týkalo sa to všetkých invalidných či starobných penzistov, ktorí berú dávky v hmotnej núdzi.

„Minuloročná inflácia zanechala stopy v cenách, dodnes to sťažuje možnosť zadovážiť si živobytie. Neviem či rátajú s tým, že títo ľudia nemajú silu sa zmobilizovať,“ tvrdí sociologička Zuzana Kusá.

Od ministerstva sme ale konkrétnu odpoveď nedostali. Ani či je zníženie príjmu chudobných v poriadku ani či s tým chcú niečo robiť.

„Rezort práce bude stále reagovať a reflektovať na pomoc nízkopríjmovým skupinám,“ uvádza hovorkyňa ministerstva práce Natália Jachym Holubová.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.