Cena benzínu zamrzla privysoko. Čoskoro príde zmena

Muž tankuje benzín na pumpe
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Ceny palív zamrzli. Po turbulentnom období sa dva týždne už takmer nepohli. Podľa analytika príde čoskoro pozitívna zmena.

Palivá sa cenovo nehýbu. Posledná veľká zmena prišla ešte prvý aprílový týždeň, kedy skokovo zdražel benzín. Po dvoch prudkých zdraženiach sa dostal až nad úroveň euro sedemdesiat, nad ktorou sa drží doteraz.

Nafta nárastu cien odolala, čím sa len zvýraznil cenový rozdiel medzi palivami. Za diesel tak motoristi v priemere zaplatia euro päťdesiatosem.

Prečítajte si tiež:

​Prichádza mierne zlacnenie

Podľa analytika by čoskoro malo prísť k miernemu zlacneniu, a to aj navzdory situácii na Blízkom východe.

„OPEC má dostatok voľnej kapacity, aby nahradil Irán v prípade, že by prestal vyvážať ropu do Ázie. V súčasnosti taktiež vidíme nárast zásob ropy v Spojených Štátoch, čo značí mierne nižší dopyt, ako sa spočiatku očakávalo. Slabší dopyt tak prevýšil rizikovosť na Blízkom východe a ceny v reakcii na ohlásené zásoby začali prudko klesať,“ ozrejmil analytik Marek Nemky.

Zároveň dodal, že podobný vývoj badať aj pri veľkoobchodných cenách, ktoré taktiež klesajú.  

„Veľkoobchodné ceny sú často predzvesťou toho, čo sa udeje aj na cenách na našich čerpacích staniciach. Do ďalších týždňov tak môžeme očakávať o čosi lacnejšie pohonné látky,“ podotkol Nemky.

Tento pokles nemusí mať dlhé trvanie. O slovo sa totiž o pár týždňov prihlási príchod hlavnej motoristickej sezóny, ktorý zväčša prináša zdražovanie.

Ceny benzínu a nafty štát nezníži. Odkazuje SaS, aby vláda nezneužívala tému na politické účely. Nakrúcal Braňo Tomaga. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.