Na týchto desiatich pracovných pozíciách sa zarába na Slovensku najmenej. Niektoré vás možno prekvapia

Peňaženka s bankovkami - ilustračná snímka
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Priemerná hrubá mesačná mzda vlani na Slovensku dosiahla hodnotu 1430 eur. No sú pozície, kde niektorí zamestnanci zarobia len zhruba polovicu tejto sumy.

Rebríček desiatich najhoršie platených pozícií zostavil Trend na základe informácií portálu Platy.sk. Poradie je zostavené na základe dolnej hranice platovej škály.

Upozorňujeme, že na tento rok bola zavedená minimálna mzda na úrovni 750 eur, pričom údaje portálu Platy.sk poukazujú na to, na akej sume mohlo platové ohodnotenie na jednotlivých pozíciách začínať doteraz.

Prečítajte si tiež:

Obsluha čerpacej stanice

Pracovníci, ktorí vám na benzínke pomôžu natankovať, či na kase vystavia účet za pohonné hmoty, zarábajú minimálne 817 eur v hrubom. 

Zamestnanci čerpacích staníc sa však vedia dostať na sumu 1 885 eur. Priblížiť sa k nej vedia vtedy, ak majú na starosti pokladňu, administratívu či vedenie celej stanice.

Robotník/čka

Dolná hranica platového ohodnotenia za pomocné práce či inú manuálnu činnosť vo výrobných podnikoch, na stavbách, v lesoch a podobne je 811 eur. Horná hranica výplaty môže u robotníkov dosiahnuť 1 678 eur.

Kvetinár/ka

Pri tomto pomerne populárnom povolaní sa dolná hranica platu pohybuje na úrovni 805 eur. Kvetinári pritom nemajú na starosti len predaj, ale aj viazanie kvetín a vencov či ich aranžovanie.

Kvetinári a kvetinárky si však vedia zarobiť aj 1 354 eur. Ako píše Trend, pozícia kvetinára môže byť odrazovým mostíkom napríklad na pozíciu záhradného architekta.

Kurič

Obsluha a údržba zariadení ústredného vykurovania, či zabezpečovanie preventívnych kontrol na zariadeniach. Za túto činnosť dostávajú kuriči minimálne 798 eur, pričom ich ohodnotenie sa môže vyšplhať na 1 798 eur mesačne.

Prečítajte si tiež:

Stylista/ka, vizážista/ka

Hoci sa minimálna hrubá mzda pri tejto pozícii začína na 787 eur, stylisti a vizážisti si vedia zarobiť aj vyše 2 000 eur. 

Trend pritom podotýka, že väčšina túto prácu vykonáva ako živnosť, a preto je ponúk na pracovných portáloch minimum. Prípadne ide o ponuky práce v obchodoch s kozmetikou a v takomto prípade majú zamestnanci na starosti okrem tejto práce aj dokladanie tovaru či prácu za pokladňou.

Mechanik bicyklov

Ohodnotenie tejto z väčšiny mužskej pozície sa začína na 748 eurách. Aj v tomto prípade však ide o pozíciu s vysokým stropom, ktorý môže dosiahnuť aj 2 255 eur.

Upratovač/ka

V prípade tohto povolania majú 93-percentné zastúpenie ženy. Ich doterajšie platové ohodnotenie sa mohlo začínať na úrovni 729 eur mesačne. 

Na rozdiel od vizážistiek či mechanikov bicyklov však ide o povolanie s nízkym platovým stropom. Ten v prípade upratovačiek dosahuje 1 217 eur.

Prečítajte si tiež:

Anketár/ka

Zvýšenie minimálnej mzdy určite potešilo anketárov, ktorí doteraz zarábali minimálne 710 eur. Išlo však len o tých, ktorí toto povolanie vykonávali na trvalý pracovný pomer.

Väčšina anketárov sú totiž brigádnici a ich mzda sa odvíja od počtu odpracovaných hodín či množstva vykonanej práce.

Pracovník/čka pohrebnej služby

Dolná platová hranica zamestnancov v pohrebníctvach dosahovala iba 705 eur. 

Okrem vývozu zosnulých z obydlí či nemocníc, výkopu hrobov či údržby hrobových miest majú mnohí na starosti aj úpravu zosnulých pred pohrebom.

Krajčír/ka

Najhoršie platení sú zamestnanci v textilnom priemysle. Hrubá mzda krajčírov a krajčírok sa začínala iba na 700 eurách a horné hranice dosahovali približne 1 080 eur.

Dolná hranica na úrovni 700 eur sa týkala aj gazdín, maskérov či reštaurátorov, no horná hranica bola v porovnaní s krajčírmi vyššia.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.