Výrazná zmena na pumpách. Najviac sa dotkla benzínu

Muž tankuje benzín na pumpe
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Výraznejší pokles cien. Na čerpacích staniciach po prvý raz od marca zlacnel benzín. Lacnejšia je aj nafta, no podľa analytika sa už blíži začiatok motoristickej sezóny, ktorý so sebou prináša zdražovanie.

Ceny palív na viac ako dva týždne zamrzli. Posledná veľká zmena prišla ešte prvý aprílový týždeň, kedy skokovo zdražel benzín. Po dvoch prudkých zdraženiach sa dostal až nad úroveň euro sedemdesiat. Nafta nárastu cien odolala, čím sa len zvýraznil cenový rozdiel medzi palivami. Toto platilo do stredy.

Prečítajte si tiež:

​Rýchla zmena

Ako sme písali v utorok, pri benzíne aj nafte očakávame zlacnenie, a to aj navzdory situácii na Blízkom východe. To prišlo už o 24 hodín nato.

„OPEC má dostatok voľnej kapacity, aby nahradil Irán v prípade, že by prestal vyvážať ropu do Ázie. V súčasnosti taktiež vidíme nárast zásob ropy v Spojených Štátoch, čo značí mierne nižší dopyt, ako sa spočiatku očakávalo. Slabší dopyt tak prevýšil rizikovosť na Blízkom východe a ceny v reakcii na ohlásené zásoby začali prudko klesať,“ ozrejmil analytik Marek Nemky.

Zároveň dodal, že podobný vývoj badať aj pri veľkoobchodných cenách, ktoré taktiež klesajú.  

„Veľkoobchodné ceny sú často predzvesťou toho, čo sa udeje aj na cenách na našich čerpacích staniciach. Do ďalších týždňov tak môžeme očakávať o čosi lacnejšie pohonné látky,“ podotkol ešte pred zmenou cien Nemky.

Prečítajte si tiež:

​Motoristická sezóna klope na dvere

Ceny benzínu teda klesli o tri až štyri centy, čím sa zastavila na úrovni euro šesťdesiatsedem, pričom ide o prvé zlacnenie od začiatku marca. Nafta poklesla o dva centy, čím sa priblížila už k euru päťdesiatpäť.

V najbližšej dobe by mohli palivá ešte mierne zlacnieť, ale o pár týždňov sa prihlási príchod hlavnej motoristickej sezóny. A ten zväčša so sebou prináša zdražovanie.

Ceny benzínu a nafty štát nezníži. Odkazuje SaS, aby vláda nezneužívala tému na politické účely. Nakrúcal Braňo Tomaga. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.