Vláda schválila balík opatrení pre poľnohospodárov. Sľubuje si od toho stabilné ceny potravín

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vláda rokovala na poľnohospodárskom družstve v Dolnej Krupej neďaleko Trnavy. Chcela tak symbolicky ukázať, že stojí za farmármi.

Vláda na rokovaní schválila balík opatrení pre poľnohospodárov. Do sektora chcú naliať desiatky miliónov eur a sľubujú si od toho stabilné ceny potravín.

Prečítajte si tiež:

Dotácie meškajú

Nie je to tak dávno, čo farmári protestovali po celom Slovensku. Každý profesionálny farmár totiž poberá európske dotácie na pôdu, ktoré na Slovensku vypláca Pôdohospodárska platobná agentúra. Problém je, že tieto peniaze výrazne meškajú. 

PPA mala rozdeliť za predošlý rok 587 miliónov eur. Farmári rátajú, že väčšinu peňazí dostanú do konca kalendárneho roka. Minulý rok sa však menili niektoré administratívne procesy, a tak PPA nestíha žiadosti spracovávať.

Aktuálne tak vyplatila len asi 60 percent z celkového balíka peňazí. Nevyplatené dotácie narušili farmárom tok peňazí. Tvrdia, že len na úrokoch v bankách sú v strate desať miliónov eur.

Štát im umožní zobrať si bezúročné pôžičky, maximálne 100-tisíc eur. Vyplácať ich bude Slovenská záručná a rozvojová banka.

Okrem toho štát doslova naleje do sektoru ďalšie peniaze. Pestovatelia plodín dostanú osem miliónov eur, chovatelia zveri ďalších 15 miliónov. Navyše, družstvá nebudú musieť aj naďalej platiť sociálne odvody za zamestnancov.

Prečítajte si tiež:

Takáč chce nabrať zamestnancov do PPA

Na tlačovej konferencii sme sa pýtali, ako toto všetko pocítia ľudia pri svojich nákupoch.

„Sociálne odvody, pokiaľ budú do konca roka predĺžené, definitívne zmiernili ten obrovský tlak. Nehovorím, že zásadne to ovplyvnilo, že rožok stojí o dva centy menej, ale jednoducho k stabilizácii to prispieva. A my už dnes hovoríme o určitej forme deflácie,“ tvrdí Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč tvrdí, že vyplácanie dotácií je politicky zneužívanou témou. „Niektorí opoziční politici tvrdia, že pokiaľ nebudú platby vyplatené do 30. 6., tak už sa nevyplatia vôbec. Je to mýtus. Budeme ich vyplácať aj po 30. 6.,“ vyhlásil minister.

Takáč chce administratívne posilniť agentúru, ktorá vypláca peniaze. Urýchlene chce nabrať až 70 nových zamestnancov.

Prečítajte si tiež:

Na účet im ešte neprišlo nič

Pozreli sme sa aj na to, ako toto celé dopadne na drobných poľnohospodárov. Vybrali sme sa nakrúcať do vinohradu.

Tomáš Sládeček z Veľkého Kýra sa vinohradníctvu venuje odmalička. Vinice sa u nich dedia z generácie na generáciu. „My sme aktuálne na 18 hektároch vinohradov. Zatiaľ to vyzerá sľubne,“ hovorí.

Horšie to už však je s platbami od PPA. Je koniec apríla a na účet im ešte stále neprišlo nič. „Z nášho pohľadu je to komplikácia, pravdaže. A keďže ide o víno, tak január, február a marec sú historicky najslabšie mesiace na predaj vína,“ poznamenal. Tieto slabšie mesiace v kombinácii s nestabilitou pri platbách na nich doľahli.

Na účet sa síce pozerajú deň čo deň, no dobre vedia, že spoliehať sa iba na dotácie z PPA nemôžu. „Viac sa spoliehame na seba a jednoducho musíme viac zamakať, aby sme sa z tej situácie dostali sami,“ tvrdí Tomáš.

Záchrana v podobe bezúročnej pôžičky až do 100-tisíc eur ich však príjemne prekvapila. „Určite nad tým uvažujeme, ale bude nevyhnutné si naštudovať všetky podmienky, ktoré s tým budú súvisieť. To je podľa mňa veľmi dôležité a bude to závisieť hlavne od tých podmienok,“ konštatoval vinohradník.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.