Koniec falošným zľavám. Pre obchodníkov majú od leta platiť tvrdšie podmienky pri výpredajových cenách

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Koniec falošným zľavám. Pre obchodníkov majú od leta platiť tvrdšie podmienky pri výpredajových cenách. Po novom by sa už nemalo stať, že si kúpite tovar počas novoročných výpredajov alebo Black Friday vo falošnej domnienke, že ušetríte.

Zvýšia pôvodnú cenu a neskôr predávajú s akože veľkými zľavami. Nekalé praktiky obchodníkov stopne nový zákon o ochrane spotrebiteľov.

„Takéto nekalé obchodné praktiky, napríklad počas Black Friday, sú veľmi časté a uvedená zmena skutočne vyčistí trh od špekulantov,“ povedal René Parák z porovnávacieho portálu Heureka.

Vývoj cien by po novom mali zákazníci vidieť u všetkých predajcov. Obchodník bude povinný na porovnanie uvádzať najnižšiu sumu produktu, no iba za obdobie posledných 30 dní.

„Ide o zásadnú revíziu spotrebiteľského práva na Slovensku, ktorá prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní, ak bola zmluva uzavretá pri nevyžiadanej návšteve obchodníka v domácnosti spotrebiteľa, alebo pri organizovanom podujatí na predaj a prezentáciu produktov,“ uviedla Mária Pavlis, hovorkyňa Ministerstva hospodárstva SR. 

Prečítajte si tiež:

Nepravé hodnotenia produktov

Ničnehovoriace päťhviezdičkové hodnotenie z pochybných účtov. Zákon obchodníkom zakazuje používať nereálne recenzie, ktoré bežne využívajú ako marketingový ťah. E-shopy budú musieť zaviesť mechanizmus, ktorý hodnotenie dovolí len skutočným zákazníkom, ktorí si výrobok kúpili.

Nové bezpečnejšie pravidlá sú v európskych smerniciach už pár rokov. Pôvodný termín implementácie tejto normy do našej legislatívy do roku 2022 poslanci nestihli. U nás budú platiť od júla.

Nová legislatíva má odbremeniť aj predajcov. Vystavovanie potvrdení o reklamácii bude už históriou. Rovnako tak nebudú musieť vopred informovať o dočasnom zatvorení.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.