Dve banky tesne po sebe zlacneli hypotéky. Prichádza výraznejšie znižovanie úrokov?

Rozostavané bytovky
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock/creator12

V posledných dňoch až dve banky znížili úrokové sadzby. Ide už o trend? Analytici sú skôr skeptickí. Výraznejšie zlacňovanie hypoték totiž nateraz nehrozí, keďže Slovensko si momentálne požičiava najdrahšie z celej eurozóny.

UniCredit a mBank upravili úroky pri hypotékach. Hlavne druhá menovaná išla so sadzbami výraznejšie nižšie. Od začiatku roka je teda skôr pravidlom, že banky zlacňujú.

„Trendom by som to nenazýval, na začiatku roka síce prišlo k poklesu úrokov v prípade dvoch bánk, ale nie pre všetkých žiadateľov...Vnímam to teda ako snahu vyvolať konkurenčný boj,“ uviedol Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu.

Banky sa takto snažia vymedziť voči konkurencii, ale stále neposúvajú hranicu najlacnejších hypoték smerom nadol. Tá sa aktuálne pohybuje v okolí štyroch percent.

„Banky s najdrahšími hypotékami majú istý priestor na zlacňovanie a v najbližších týždňoch ešte môže dôjsť k znižovaniu úrokov. Posúvanie spodnej hranice úrokových sadzieb zatiaľ nie je veľmi pravdepodobné, avšak nedá sa to vylúčiť,“ ozrejmila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk.

Prečítajte si tiež:

​Výraznejšie zlacňovanie hypoték nateraz nehrozí

Pozitívnym signálom k ďalšiemu zlacňovaniu by mohli byť správy z prostredia ECB, ktoré hovoria o znížení základnej úrokovej sadzby. Brzdou je však kondícia slovenskej ekonomiky.

„Momentálne si Slovensko požičiava najdrahšie v eurozóne, čo samozrejme má vplyv na úrokové sadzby bánk. Okrem toho, banky po novom musia čeliť vysokému bankovému odvodu, čo im významne znižuje zisky. Takže priestor na výraznejšie znižovanie úrokových sadzieb v našich bankách zatiaľ nevidím,“ vysvetlila Šablová.

Na druhej strane, je niekoľko kľúčových údajov, ktoré môžu spôsobiť pozvoľné klesanie úrokov na našom trhu.

„Sú to napríklad aj údaje z trhu práce, prebiehajúca konsolidácia verejných financií, výška inflácie, ale aj možnosti bánk, ktoré sú súčasťou veľkých skupín. Tie môžu mať priaznivejšie zdroje, ktoré by im umožnili ponúkať lacnejšie úvery,“ uzavrel Dobiš.

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.