Vláda naznačila, že s miliardami v II. pilieri má zámer. Pýtali sme sa experta, čo si o tom myslí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Miliardy eur na účtoch pracujúcich lákajú politikov. Premiér Robert Fico naznačil, že osobné dôchodkové úspory v druhom pilieri by mohli byť použité napríklad pri stavbe diaľnic.

Pracujúci si časť výplaty odkladajú a investujú v druhom pilieri, aby v starobe neboli závislí len od štátneho dôchodku.

Peniaze s výnosmi sa nahromadili na 15 miliárd eur. Premiér Robert Fico naznačil, že s týmito peniazmi má svoje plány. Podrobnosti však nie sú známe.

Nie je jasné, či a ako by vláda prizývala kapitál z penzijných fondov do verejných projektov, alebo by to správcovské spoločnosti dostali rovno príkazom.

Opozícia má strach, že sa zopakuje chyba spred pätnástich rokov. Vtedajšia vláda nasilu presunula peniaze ľudí z akcií do dlhopisov.

Spôsobila, že celej generácii budúcich dôchodcov vyjde nakoniec nižší dôchodok.

Prečítajte si tiež:

Často sa meniaci zákon

Dôchodkové zákony sa menia veľmi často. Naposledy v januári vláda znížila odvody na súkromné účty a zvýšila odvody na účty sociálnej poisťovne.

Mal to byť stabilný systém, v ktorom si pracujúci budú celé desaťročia sporiť na dôchodok. V skutočnosti je však zákon o druhom pilieri jedným z tých, ktoré sa menia najčastejšie.

Štrnásť percent zo základného koláča putuje do sociálnej poisťovne. Tá ich obratom preposiela dnešným dôchodcom.

Dôchodkové odvody. Zdroj: reprofoto

​Len štyri percentá zo mzdy končia na našich súkromných účtoch. Tam sa majú až do odchodu do penzie zhodnocovať.

Keď už je reč o zhodnocovaní, veľmi závisí od typu fondu, ktorý sme si zvolili. Fondy sledujúce svetové burzové indexy zarábajú Slovákom od päť do 10 percent ročne.

Priemerné výnosy za jeden rok. Zdroj: reprofoto

​Výnosy v akciových fondoch sa pohybujú medzi tromi a siedmimi percentami. Najmenej sa dôchodkové úspory zhodnocujú v dlhopisových garantovaných fondoch.

Prečítajte si tiež:

Názor experta

Je premiérov nápad financovať súkromnými dôchodkovými úsporami stavbu diaľnic dobrý alebo zlý? Na to sme sa pýtali experta na dôchodkové sporenie Michala Nalevanka, ktorý nepracuje pre žiadnu dôchodkovú správcovskú spoločnosť.

„Zatiaľ túto myšlienku beriem len ako vypustenie testovacieho balónika na zisťovanie reakcií spoločnosti. Netreba zabúdať, že záujmy sporiteľov sú v tomto prípade úplne odlišné, než záujmy vlády,“ hovorí expert.

Dodáva, že sporitelia chcú dosiahnuť čo najefektívnejšie zhodnotenie svojich úspor.

„Štát, naopak, chce dosiahnuť nízky úrok, pri ktorom bude schopná si požičať na výstavbu diaľnic. Sporiteľov zaujímajú čo najvyššie dôchodky a nie kilometre vystavaných diaľnic,“ uzavrel Nalevanko.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.