Bizarná situácia. Hoci sa čoskoro začnú krátiť predčasné penzie, staré sa budú prehodnocovať výhodnejšie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bizarná situácia s dôchodkami. Zatiaľ čo o pár týždňov sa podľa nového zákona začnú predčasné penzie krátiť, štát ide zároveň výhodnejšie prehodnocovať tie staré. Rozpočet to vyjde na milióny eur.

Predčasné dôchodky po 40 odrobených rokoch sa od vlaňajška stali hitom. Také atraktívne sú aj preto, že na rozdiel od tých klasických sa za každý chýbajúci mesiac do penzie seniorovi strhne nie pol percenta, ale len tri desatiny dôchodku.

Grafika. Zdroj: reprofoto

​Málokto však vie, že výhodné podmienky nemajú platiť len pre aktuálnych penzistov. Ešte kabient Eduarda Hegera nariadil podľa takéhoto kľúča prepočítať aj všetky staršie predčasné dôchodky spred roka 2023. Sociálna poisťovňa začína s megaoperáciou práve teraz. 

„Pozrieme sa na klienta, ak spĺňal podmienku 40 odpracovaných rokov, tak ho nanovo posúdime a znížime pokutu na 0,3 percenta a rozdiel mu doplatíme od januára 2023 do momentu posúdenia, čiže momentálne do apríla 2024,“ vysvetlil hovorca sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Prečítajte si tiež:

Bizarná situácia

Koho sa to bude týkať, predčasný dôchodok mu môžu navýšiť v jednotkách, no aj v desiatkach eur mesačne. V prvej várke sa poteší asi 50-tisíc seniorov, ktorí si už niekoľko rokov užívajú dôchodok.

Pikantné na celej situácii však je, že vďaka ďalšej novele, už súčasnej vlády, sa v rovnakom čase vydáme s budúcimi predčasnými dôchodkami presne opačným smerom. Tí, ktorí oň požiadajú po 15. máji, ho budú mať krátený opäť viac.

Kým na nových predčasných dôchodkoch bude štát šetriť, tie staré ho teda teraz budú stáť peniaze navyše. Spolu sa bude preratúvať až vyše 120-tisíc predčasných penzií.

Náklady sa odhadujú na asi 30 miliónov eur ročne. Súčasná vláda hovorí, že už to nemohla zmeniť.

Všetkým, ktorí splnia podmienky, poisťovňa preráta a navýši dôchodky do roku 2026.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.