Zlacňovanie naberá na obrátkach. Obchodné reťazce lákajú na nízke ceny

Žena blokuje nákup v potravinách
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Inflácia pri potravinách klesá závratným tempom. Odzrkadlilo sa to už aj v obchodoch, keďže väčšina základných potravín zlacnela. Najvýraznejšie olej, múka a cukor.  

Zdražovanie potravín naďalej spomaľuje. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu medziročne ich ceny rástli len 0,6-percentným tempom, pričom na vrchole atakovali až 30-percetnú hranicu. Situácia sa odráža aj na cenovkách.

„Po dlhom období poklesu burzových cien potravinových komodít sa tento vývoj začal viac výraznejšie prejavovať aj na slovenských spotrebiteľských pultoch. Netreba však zabúdať na tradičné faktory ovplyvňujúce ceny potravín, najmä počasie, ktorého extrémne vplyvy zdvíhajú ceny potravín už dnes,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

V obchodoch tento vývoj badať až na dvoch tretinách sledovaných potravín. Najvýraznejšie zlacnel olej, múka, paradajky a cukor. Na druhej strane, zdražovanie badať už u čokolády, keďže ceny kakaa za posledný rok pre neúrodu lámu historické rekordy.

Ceny klesli pri stovkách produktov

Na priaznivý vývoj najnovšie zareagovali aj obchodné reťazce, ktoré hlásia znižovanie cien.

„Naším hlavným cieľom je ponúkať zákazníkom najlepší možný pomer výhodných cien a vysokej kvality. Vždy, keď je to možné, znižujeme ceny produktov, aby si zákazníci mohli dopriať čo najviac. Ceny znižujeme dokonca aj na úkor našej vlastnej marže,“ povedala Justyna Siekanko, konateľka Lidl Slovenská republika zodpovedná za rezort nákupu.

Reťazec ďalej informuje, že medziročne znížil ceny až šesťsto produktov, čo je štvrtina stáleho sortimentu.

Zlacnenie sa týka základných potravín ako cestoviny, cukor, múka, káva, vajcia, oleje, smotana, mlieka, jogurty, syry, mäsá a mäsové výrobky, ryža, dojčenská výživa, plienky či drogéria a mnohých ďalších.

Reťazec ešte v marci „zrušil“ DPH na stovke základných potravín, keď ich cenu znížil o 10 percent.

O znižovaní cien informuje aj Kaufland, ktorý tvrdí, že zlacnil až 1600 výrobkov.

„V porovnaní medzi aprílom 2023 a aprílom 2024 poklesli v obchodnom reťazci ceny až do 50 % a toto zlacnenie sa na rozpočtoch slovenských domácností prejaví o to viac, že sa týka produktov naprieč celým sortimentom,“ uviedla spoločnosť v tlačovej správe.

Prečítajte si tiež:

​​Zatiaľ nepotravinový tovar

Situáciu na trhu sa snaží využiť aj Tesco, ktoré tiež ohlásilo výrazne znižovanie. Zatiaľ však ide len o nepotravinový sortiment.

„Aktuálne sme zlacnili stovky obľúbených značkových produktov v sortimente drogérie, kozmetiky a potrieb pre domáce zvieratá,“ prezrádza marketingová riaditeľka Tesca na Slovensku Diana Golanová a zároveň dodala:

„Ale týmito kategóriami tovaru sa to nekončí, môžem prezradiť, že už v tejto chvíli pripravujeme ďalšiu vlnu zlacňovania značkových produktov z viacerých oblastí, ktoré čoskoro zaradíme do programu Znížená cena.“

Tento rok reťazec navyše prišiel aj so špeciálnou zľavou pre študentov a učiteľov, ktorá siaha do výšky 10 percent.

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.