Opozičná SaS spustila petíciu na ochranu druhého piliera

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dôvodom je obava, že by ho vláda mohla opäť otvoriť.

Opozičná SaS v pondelok spustila petíciu na ochranu druhého piliera. Dôvodom je obava, že by ho vláda mohla opäť otvoriť. Vyhlásil to v pondelok predseda SaS Branislav Gröhling na tlačovej konferencii s tým, že ak petícia získa 100.000 podpisov, bude sa musieť prerokovať v Národnej rade (NR) SR.

Prečítajte si tiež:

Reagoval tak na ministra financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), ktorý podľa predsedu SaS nevylúčil otvorenie druhého piliera. "V druhom pilieri si sporí 1,8 milióna ľudí na dôchodok a vláda Smeru-SD robí všetko preto, aby mali Slováci tento dôchodok najhorší," dodal a zároveň pripomenul, že vláda znížila príspevok v druhom pilieri z 5,5 % na štyri percentá.

Gröhling tiež upozornil na to, že vlády Smeru-SD už v minulosti opakovane vyberali peniaze z úspor Slovákov na dôchodok. Druhý pilier podľa neho otvorili v minulosti štyrikrát a získali z neho celkovo viac ako 1,1 miliardy eur. Za veľký problém považuje aj presun týchto peňazí z výnosných fondov do nevýnosných, čo sa stalo taktiež počas vlády Smeru-SD v roku 2013.

Zákon od SaS

Podpredseda SaS Marián Viskupič upresnil detaily ústavného zákona, ktorý SaS predložila minulý týždeň do parlamentu. Dôchodky v druhom pilieri ním chcú ochrániť tak, že budú neodňateľné.

"Žiadny Slovák tak o úspory nemôže prísť. Okrem toho určujeme výšku platby do druhého piliera, stanovujeme delenie dôchodkového systému či pravidelné minimálne zvyšovanie dôchodkov," uzavrel Viskupič.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD) v diskusnej relácii televízie TA3 v nedeľu (28. 4.) vyhlásil, že vláda nepripravuje žiadne zmeny, ktoré by pripravili ľudí o úspory v druhom pilieri a ani neplánuje ďalšie znižovanie príspevkov do tohto sporenia.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.