Opäť sa šíri nebezpečný bankový vírus. Ľudí dokáže obrať o peniaze skôr, než si niečo všimnú

Opäť sa šíri nebezpečný bankový vírus. Ľudí dokáže obrať o peniaze skôr, než si niečo všimnú
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/TippaPatt

Čoraz viac sa opäť začína šíriť nebezpečný vírus, s ktorým už máme skúsenosti aj na Slovensku. Ten dokáže používateľov pripraviť o peniaze ešte skôr, ako si niečo všimnú.

Bezpečnostní experti v posledných týždňoch v Česku zaznamenali nárast výskytu staronového bankového vírusu Cerberus.

Tento malware (škodlivý softvér alebo tzv. trójsky kôň, pozn. red.), sa v rámci len dvoch mesiacov prakticky z nuly vyšvihol na tretiu najrozšírenejšiu hrozbu u našich susedov.

Jeho cieľ je pritom jasný – tak ako vždy, chce pripraviť obete o peniaze. Odborník na IT Ondrej Macko hovorí, že v minulosti bol aj na Slovensku. Jedným dychom dodáva, že po nástupe v Česku je len otázkou času, kedy sa sem vráti.

„Spojenie Slovenska s Českom v oblasti bankovníctva je veľmi úzke, preto k tomu veľmi pravdepodobne dôjde,“ povedal na úvod Macko. 

Prečítajte si tiež:

Škodí na serveri

Jeden z modulov tohto vírusu podľa neho funguje tak, že sa dostane na server prevádzkovateľa, napríklad banky.

„Ak aj rozpoznáme nejaký pohyb v rámci infraštruktúry banky, tak vírus sa tvári, že nevyvíja žiadnu ďalšiu aktivitu. Lenže Cerberus sa až vtedy vkradne do banky. Na strane serveru začne zachytávať prihlasovacie údaje a aj dvojstupňové overovanie ešte predtým, ako sa používateľ prihlási do svojho internet bankingu,“ vysvetlil.

Vírus podľa neho rozpozná, kto sa v danej chvíli prihlasuje, zistí prístupové údaje používateľa a posiela mu konkrétnu SMS správu. Vírus potom tieto údaje pošle človeku, ktorý za podvodom stojí.

„Takto útočník získa všetky údaje na to, aby sa mohol prihlásiť do účtu, ako keby bol jeho majiteľom, poslať peniaze tam, kam chce, a mohol nepozorovane odísť,“ povedal.

Macko ozrejmil, že samotný používateľ si vôbec nič nemusí všimnúť, pretože vírus nie je v jeho zariadení, ale na serveri danej banky.

„Jediné, čo používateľ môže spraviť, je, že si nastaví notifikácie o pohyboch na účte. V tom prípade to banka ešte väčšinou vie zastaviť a pátrať po pôvode problému,“ poznamenal.

Prečítajte si tiež:

Jediná ochrana

Expert doplnil, že v prípade, ak by sa Cerberus skutočne vrátil na Slovensko, tak prakticky niet výnimky.

„V ohrození sú ľudia používajúci mobilné aplikácie na prístup k bankám, ktoré patria do medzinárodnej siete. V rámci Slovenska ide o všetky najväčšie a najznámejšie, či už je to Slovenská sporiteľňa, VÚB Banka, Tatra banka, ČSOB a ďalšie,“ povedal.

Na záver odporučil, že voči Cerberusu sa dá brániť najmä biometrickým spôsobom overovania.

„Odtlačok prsta či rozpoznanie tváre sú najbezpečnejším spôsobom, ako potvrdzovať všetky operácie v bankovej aplikácii,“ uzavrel.

Pozrite si decembrovú reportáž o rôznych spôsoboch podvodníkov:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.