Ako rýchlo je možné vyrábať vlastnú elektrinu z fotovoltiky?

fotovoltika
Zdroj: zse.sk

Celý proces trvá len tri mesiace. S fotovoltikou od tejto firmy je to možné.

Fotovoltika je najrýchlejšie rastúcim odvetvím obnoviteľných zdrojov v Európe. V minulom roku pribudlo rekordných 56 GW nových kapacít inštalácií. Len v Nemecku to boli fotovoltické elektrárne s celkovým výkonom 14 GW. To je až 87 percentný nárast oproti roku 2022. Ukazujú dáta Spolkového zväzu fotovoltického priemyslu.

Aj na Slovensku sa fotovoltika teší veľkej popularite a počet inštalácií láme rekordy. Celkový nárast kapacity bol až o 400 percent vyšší ako v roku 2022. Ukazujú to dáta Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Najväčšie zastúpenie mali malé fotovoltické riešenia na strechách rodinných domov, ktoré predstavovali až 92 percent z celkového počtu inštalácií.

„Jedným z kľúčových faktorov podporujúcich využívanie elektriny zo slnka je zlacňovanie fotovoltických riešení. Mierny dvojročný výkyv bol medzi rokmi 2020 a 2022, keď ceny fotovoltických panelov narástli. Inak náklady na fotovoltiku posledných 10 rokov stabilne klesajú. V priemere okolo 10 až 15 percent ročne,“ hovorí Erik Chabreček, odborník na fotovoltiku zo spoločnosti ZSE.

Ušetrite s fotovoltikou ešte viac

Európsky energetický trh predpokladá, že po roku 2040 by sa obnoviteľné zdroje mohli stať hlavným zdrojom výroby energie. Prispieť k tejto vízii môžu aj bežné domácnosti inštaláciou fotovoltického systému.

Priaznivé ceny fotovoltických riešení a dotácie z projektu Zelená domácnostiam zvyšujú dopyt po fotovoltike. Mnoho ľudí si postupne uvedomuje, že po síce o niečo vyšších vstupných nákladoch sú mesačné výdavky na energie neporovnateľne nižšie, ako pri tradičných zdrojoch získavania energie. S fotovoltikou zároveň šetríte životné prostredie.

„S postupom času a technologickým pokrokom dochádza k zvyšovaniu výrobných kapacít a znižovaniu nákladov na výrobu fotovoltických panelov a iných komponentov. V ZSE využívame svoje postavenie lídra na trhu s fotovoltikou a od výrobcov

nakupujeme vo veľkých objemoch, čo nám dovoľuje zabezpečiť nižšie a výhodnejšie ceny pre našich zákazníkov,“ vysvetľuje Chabreček.

ZSE využíva priaznivú situáciu na trhu a od 1. februára znižuje ceny fotovoltických riešení až o 1 000 eur v závislosti od veľkosti riešenia. Takže na fotovoltike ušetríte ešte viac. Na poplatkoch za elektrinu, s finančným príspevkom a zľavou od ZSE na vstupnej investícii a s obnoviteľným zdrojom výroby elektriny chránite aj životné prostredie.

S odborníkmi môžete vyrábať elektrinu už do troch mesiacov

Pri plánovaní a kúpe fotovoltiky je dôležité obrátiť sa na odbornú firmu. Takú, ktorá spĺňa technické štandardy, má dobré kontakty na dodávateľov, dlhodobé skúsenosti s objednávaním komponentov a vie tak zaručiť nielen dobré ceny, ale aj dodanie tovaru v dohodnutom čase. Mimoriadne dôležitá je aj záruka na celé dielo.

Ak si vyberiete fotovoltické panely v ZSE získate odborné poradenstvo, kvalitnú a profesionálnu montáž celého systému a okrem toho za vás v ZSE vybavia všetky papierovačky.

V minulosti trval proces od výberu fotovoltického riešenia, cez podpis zmluvy až po výrobu vlastnej elektriny aj viac ako šesť mesiacov. Vďaka optimalizácii procesov v distribučných spoločnostiach a zlepšení spolupráce sa jeho dĺžka výrazne skracuje.

„ZSE teraz garantuje drvivej väčšine zákazníkov, ktorí podpíšu zmluvu na fotovoltiku po 1. auguste 2023, že do troch mesiacov od podpisu zmluvy budú mať panely nielen nainštalované, ale zároveň si už budú môcť vyrábať vlastnú elektrinu,“ vysvetľuje Chabreček.

Platí to pre viac ako 90 percent objednávok. Výnimky sa môžu objaviť len vo veľmi špeciálnych prípadoch, kedy z technických dôvodov bude nutné riešiť neštandardné situácie. K urýchleniu inštalačného procesu prispelo aj otvorenie nového špecializovaného fotovoltického skladu ZSE, ktorý poskytuje dostatok komponentov pre stovky fotovoltík.

„Vďaka našim skladovým zásobám môžeme poskytnúť zákazníkom znížené ceny a rýchlu inštaláciu. Sklad sa nachádza v Senci, v blízkosti diaľnice, čo nám dovoľuje rýchlo a finančne výhodne vyskladňovať a distribuovať komponenty po celom Slovensku,“ dopĺňa Chabreček so ZSE.

Predĺžená záruka na komponenty sa oplatí

Z fotovoltiky môžete potom čerpať elektrinu pre všetky domáce elektrospotrebiče, je využiteľná pre elektrické kúrenie či klimatizáciu. Môžete pomocou nej dobíjať váš elektromobil alebo svietiť v celom dome úplne zadarmo.

Výrobou elektriny pomocou fotovoltických panelov od ZSE môžete znížiť náklady na elektrinu až o 40 percent. S využitím Virtuálnej batérie až o polovicu. Navyše si s ňou môžete skrátiť návratnosť investície do fotovoltiky len na sedem rokov. Životnosť fotovotických panelov je pritom 30 až 40 rokov.

ZSE poskytuje zákazníkom okrem štandardnej 24 mesačnej záruky na celé fotovoltické riešenia Štandard a Bezstarosti aj predĺženú záručnú dobu nad rámec trvania štandardnej záruky pre kľúčové časti fotovoltických riešení. Záručná doba na striedač SolarEdge v riešeniach od ZSE tak trvá až 20 rokov.

„Lacnejšie konkurenčné striedače začínajú byť po 7 až 8 rokoch používania náchylné na poruchy. Navyše, pri fotovoltických paneloch ZSE samotný výrobca garantuje, že výkon panelov neklesne pod úroveň 83,1 percent nominálnej hodnoty, po dobu minimálne 25 rokov. Na optimizéry výkonu pre maximálny výkon na každom paneli poskytuje ZSE záruku až 25 rokov,“ vysvetľuje Chabreček.

Ak sa rozhodnete pre fotovoltiku od ZSE, vybaví za vás komplet celú administratívu od prípadného získania poukážky na dotáciu z projektu Zelená domácnostiam až po pripojenie vašej fotovoltiky do distribučnej sústavy.

Ak domácnosť preukáže vyúčtovacou faktúrou spotrebu vyššiu ako 3 000 kWh/rok, maximálny výkon, na ktorý jej bude poskytnutý finančný príspevok je až 7 kW. Na fotovoltický panel tak môžete teraz získať až 4 025 eur. Inak je maximálny výkon, na ktorý bude bežne poskytovaný príspevok, obmedzený na 3 kW s príspevkom 1 500 eur.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PR článok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.