Nová daň sa dotkne aj mliečnych a vegánskych výrobkov. Najviac si priplatia športovci

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nová daň z cukru vyvoláva vlnu nevôle. Okrem džúsov, sirupov či malinoviek by mali byť drahšie aj mliečne nápoje. Od budúceho roka si priplatia aj športovci či ľudia s alergiou na laktózu.

Vláda chce naplniť štátnu pokladnicu. Navrhla preto novú daň. Po jej zavedení sa v prvom roku do rozpočtu vráti 85 miliónov.

„Hneď ako nápoj obsahuje pridaný cukor, to je dôležité a umelé sladidlo, tak už je zdaňovaný,“ vyhlásil minister financií Ladislav Kamenický.

Prečítajte si tiež:

Priplatíme si aj za ochutené mliečne nápoje

Dotkne sa teda aj nápojov, v ktorých nie je pridaný cukor, ale jeho zdravšia verzia, napríklad stévia. Aj keď sa hovorí hlavne o sladkých sýtených nápojoch, novinka zasiahne aj ďalšiu obľúbenú skupinu.

Priplatíme si aj za ochutené mliečne a jogurtové nápoje. Nová daň sa týka aj ich, keďže je v nich pridaný cukor.

Prehodnotenie návrhu zákona žiadajú potravinári aj spotrebitelia.

„Nesúhlasíme s tým, aby boli jogurtové nápoje rovnako zdanené rovnakou sadzbou dane ako napríklad kolové nápoje alebo malinovky. Podľa nás majú úplne iný výživový profil. Zatiaľ čo klasická kola nemá žiadny benefit, jogurtové mliečne nápoje obsahujú kalcium, draslík, fosfor, rôzne vitamíny,“ argumentuje riaditeľ Inštitútu moderného spotrebiteľa Filip Kužma.

Nová daň nepoteší ani ľudí s intoleranciou na laktózu či vegánov. V pláne je zdaniť aj alternatívne mlieka. A to 15 centov na liter.

Prečítajte si tiež:

Sladené nápoje majú vplyv na zdravie

Výrobca rastlinných mliek však hovorí, že konečná cena na pulte bude ešte vyššia. Mlieko sa po prirátaní DPH a marže obchodníka predraží o 30 centov na liter.

Asi najviac pocítia zdanenie športovci. Kilogram proteínového prášku bude drahší o 4 eurá a 30 centov. Ministerstvo financií hovorí, že výrobcov aj potravinárov oboznámilo s návrhom zákona.

Potravinári a výrobcovia sú teda proti zavedeniu dane z mliečnych výrobkov. Podľa nich sú zdraviu prospešné.

Spojili sme sa aj s biochemičkou Veronikou Hanákovou. Vysvetlila, či sú mliečne výrobky zdravé a či zdanenie sladených nápojov zníži počet ľudí s obezitou.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.