Zlacňovanie palív sa nekončí. Analytik odhadol, o koľko by mala ich cena poklesnúť

Muž tankuje benzín na pumpe
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Palivá budú zlacňovať aj naďalej. Situácia na trhoch je totiž priaznivá, čo by sa malo čoskoro odzrkadliť na pumpách. Analytik odhadol, o koľko by mala cena benzínu a nafty poklesnúť.

Zlacňovanie palív sa nekončí. Ešte minulý týždeň zlacnel benzín aj nafta hneď dva razy, tento sa zatiaľ ceny nepohli. To by sa však mohlo čoskoro zmeniť. Ukazujú to dáta z trhov.

„V tomto týždni vidíme výrazný prepad na rope, ktorý je až vo výške 6,5 percenta a ropa sa v súčasnosti obchoduje na cenovke 83,7 dolára za barel,“ uviedol analytik Marek Nemky.

Primárnym dôvodom bol opätovný nárast zásob v Spojených štátoch, ktorý indikuje slabší dopyt po pohonných látkach.

„Taktiež sa znižuje geopolitické riziko tým, ako sa USA a Egypt snažia o obnovenie prímeria medzi Izraelom a Hamasom. Izrael však na tieto výzvy zatiaľ nereagoval a v pláne je ešte stále dlhoočakávaný útok na územie Rafahu,“ doplnil Nemky.

Prečítajte si tiež:

​Na trhoch je priaznivá situácia

Rovnaký vývoj ako pri cenách ropy vidíme aj pri tých veľkoobchodných.

„K tomuto ešte len s veľkou pravdepodobnosťou dôjde aj na čerpacích staniciach, kedy ešte naďalej budeme pozorovať zlacňovanie cien benzínu a nafty. Zlacnenie by mohlo byť na úrovni o ďalšie dva centy za liter,“ odhaduje Nemky.

Aj analytik Boris Tomčiak sa prikláňa k znižovaniu cien na pumpách. Optimistickejšie správy má doposiaľ len pri jednom z palív.

„V najbližších týždňoch bude pokračovať zlacňovanie nafty. Cena benzínu by mala stagnovať. Na druhej strane by vodiči nemali počítať s veľkým zlacnením, keďže kartel OPEC pokračuje v obmedzovaní produkcie,“ ozrejmil Tomčiak.

Prečítajte si tiež:

​Nafta sa približuje k psychologickej hranici

Ak by sa predikcia naplnila, tak by sa nafta mohla priblížiť k psychologickej hranici euro päťdesiat. Momentálne sa drží v okolí eura päťdesiatpäť. Benzín je približne o desať centov drahší.

„Geopolitické riziko však môže kedykoľvek s cenami ešte výraznejšie zamávať, čo by opätovne vyvolalo pokračujúci rast,“ pripomenul Nemky.

Aj napriek tomu, že ceny teraz klesajú, v medziročnom porovnaní sú stále o niečo vyššie. V praxi to znamená, že cez leto by mali motoristi oproti tomu predchádzajúcemu tankovať drahšie.  

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.