Za pár sekúnd. Ďalšia banka zaviedla okamžité platby

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Presun peňazí z banky do banky len za pár sekúnd. Takto fungujú okamžité platby, ktoré pred viac ako dvomi rokmi spustili štyri banky na Slovensku. Do systému sa teraz zapojí ďalšia.

Ak posielate platbu z jednej banky do druhej, tak príjemcovi za normálnych okolností zvyčajne príde na nasledujúci deň. Od 1. februára 2022 u štyroch bánk - VÚB, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Raiffeisen banka - toto neplatí. Ako piata sa pred viac ako rokom do systému pridala ešte J&T Banka. 

Platba medzi týmto bankami príde do pár sekúnd. Služba je navyše dostupná 365 dní v roku a vôbec nezáleží na tom, či je sviatok alebo víkend. Banky ju navyše ponúkajú bez nároku na nejaký poplatok.

Prečítajte si tiež:

​Fio banka ich chcela zaviesť už dávno 

Už pri spustení ostatné banky na trhu avizovali, že túto službu chcú v dostupnom čase ponúkať aj ony. Teraz sa dočkali klienti Fio banky.

„Od dnešného dňa môžu klienti Fio banky odosielať a prijímať platby od iných bánk v okamžitom režime. Fio banka sa tak zapája do systému, ktorý klientom urýchli platobný styk v eurách a hlavne im umožní platby realizovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni,“ uviedol hovorca Jozef Daňo.

Banka už chcela okamžité platby zaviesť na konci roku 2022, ale napokon od tejto iniciatívy ustúpila.

„Záujem o okamžité platby sme vnímali relatívne silno a máme radosť, že túto novinku môžeme klientom Fio banky konečne predstaviť,“ povedal obchodný riaditeľ Fio banky Jan Bláha.

„Sme presvedčení, že okamžité platby poskytnú našim klientom výrazné výhody a zjednodušia ich finančné transakcie. Okamžité platby sú zadarmo a teší nás, že môžeme prispieť k zlepšeniu klientskej skúsenosti,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

​Aj ČSOB

Z väčších bánk bližší termín špecifikovala ČSOB.

„Okamžité platby má ČSOB v pláne zaviesť priebežne v rokoch 2024 a 2025,“ prezradila hovorkyňa Michaela Lovásová ešte v minulý rok v decembri.

Medzitým Brusel schváli nariadenie, že prijímanie okamžitých platieb v eurách bude pre banky v eurozóne povinné najneskôr od 9. januára 2025 a ich odosielanie najneskôr od 9. októbra 2025. 

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.