Vláda chce opäť zmraziť ceny elektriny. Má to však háčik

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vláda by opäť chcela zmraziť ceny elektriny. Dohaduje sa na tom s elektrárňami. Rokovania o predĺžení dohody, ktorú pred rokmi uzavrel ešte kabinet Igora Matoviča, sú v plnom prúde. Otázne je, či a v akom rozsahu bude s netrhovými cenami súhlasiť Európska komisia.

Svietime, perieme, vysávame či zohrievame lacnejšie, ako keby sme za elektrinu platili trhové ceny.

Aktuálne memorandum zaručuje domácnostiam cenu silovej elektriny 61,2 eura za megawatthodinu, no len do konca tohto roka. V ďalších troch sa má cena posúvať nahor, postupne k 80 eurám.

Ceny elektriny pre domácnosti

To sa aktuálnej vláde nepozdáva. „Rokujeme so Slovenskými elektrárňami, aby sme nemuseli navyšovanie podľa tohto memoranda uskutočniť. Dúfam, že budeme úspešní,“ tvrdí ministerka hospodárstva Denisa Saková. 

Slovenské elektrárne uviedli, že s rezortom hospodárstva sú v kontakte. „O téme cien elektriny pre domácnosti pre ďalšie obdobie vedieme konštruktívnu diskusiu,“ stojí v stanovisku elektrární. 

Prečítajte si tiež:

Potrebujeme výnimku

Zmrazené ceny silovej elektriny určenej pre domácnosti dohodla ešte Matovičova vláda. Tá Ficova sa teraz snaží rovnaké podmienky predĺžiť aj pre svoje funkčné obdobie. 

Má to však háčik. Ak budú naše elektrárne naďalej na maloobchodný trh pumpovať elektrinu za politicky dohodnutú cenu, skôr či neskôr sa ozve niektorý konkurenčný výrobca elektriny, že takéto podmienky mu znemožňujú na našom trhu voľne súťažiť. Potrebujeme teda výnimku z Bruselu.

Keď priateľské ceny dohadovala Matovičova vláda, v Európe zúrila inflačná a energetická kríza. Hrozilo zdražovanie o stovky percent a v krajinách ako Rakúsko a Nemecko sa naozaj stalo.

Pri dohodnutom uvoľňovaní ceny, ktoré sa Ficova vláda snaží zmraziť znova, hrozí, že za elektrinu by sme si za tri roky priplatili zhruba 20 percent.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.