Má to byť mesto ako zo sci-fi filmu. Ambiciózny projekt však môže skončiť blamážou

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sen saudskoarabského princa dostáva vážne trhliny. Megamesto s názvom The Line naráža na finančné problémy.

Má to byť mesto ako zo sci-fi filmu, futuristická metropola v púšti, no tento sen saudskoarabského princa dostáva vážne trhliny. Megamesto s názvom The Line naráža na finančné problémy a zdá sa, že ambiciózny projekt sa môže skončiť blamážou.

Vzniká na pustom pobreží Akabského zálivu. O meste The Line, čiže Línia, sa všetky propagačné materiály vyjadrujú iba v superlatívoch.

Nové mesto si predstavte ako jednoduchú líniu, ktorá meria 170 kilometrov. Od pobrežia do vnútrozemia. Mesto bude uzavreté múrom s fasádou na spôsob zrkadla.

Prečítajte si tiež:

​No ambiciózny projekt naráža na problémy, rozpočet sa neustále prekračuje, menia sa kľúčoví zamestnanci a niektorí dodávatelia zapojení do výstavby majú podľa agentúry Bloomberg prepúšťať.

Projekt je snom kontroverzného Saudskoarabského korunného princa. Ten chce posunúť krajinu z pozície ropnej veľmoci na oblasť s unikátnymi projektmi a turizmom, ktoré budú lákať ľudí z celého sveta.

No princ musí čeliť aj tvrdej kritike za údajne nereálne zámery. Vyzerá to tak, že do roku 2030 budú zo 170 kilometrového mesta hotové iba tri kilometre a bývať tu nebude 1 a pol milióna ľudí, ale len tristotisíc.

Prečítajte si tiež:

​Dobrým príkladom, kedy smelé plány ohľadom vybudovania nového mesta, alebo novej štvrte úplne nevyšli podľa plánu je aj bratislavská Petržalka. Aj v prípade Petržalky bolo hneď v prvej fáze plánované metro, množstvo zelene, alebo kompletná občianska vybavenosť.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.