Ceny palív prekvapujú. Pozrite si, o koľko benzín a nafta zlacnie

Muž tankuje benzín na pumpe
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Palivá už niekoľko týždňov zlacňujú. Tento trend sa ani v nasledujúcom období nezmení. Dokonca cena benzínu a nafty ešte výraznejšie poklesne. Podľa analytika ide o prekvapujúci vývoj.

Zlacňovanie palív sa nekončí. Koncom minulého týždňa cena benzínu a nafty poklesla zhodne o dva centy. Navyše, čoskoro príde k ďalšej pozitívnej zmene. Ukazujú to dáta z trhov.

„V najbližších dvoch týždňoch ceny poklesnú o ďalšie 4 centy na liter. Dôvodom je zníženie cien ropy a veľkoobchodných marží na celom európskom trhu. Vývoj je prekvapujúci, keďže stále platí ťažobný limit kartelu OPEC a podľa posledných správ by mal byť predĺžený až do konca roka,“ uviedol analytik Boris Tomčiak.

Na ceny ropy už nemá vplyv ani konflikt na Blízkom východe, keďže Irán nemá v úmysle zablokovať Hormuzský prieliv. Naopak, plánuje navýšiť svoju produkciu a export ropy.

Keď sa avizovaný pokles cien premietne do reality, benzín sa dostane pod úroveň euro šesťdesiat a nafta padne pod psychologickú hranicu euro päťdesiat. Motoristi by tak mali tankovať najlacnejšie palivá od polovice januára.

Prečítajte si tiež:

​Ceny palív sú zastabilizované

Otázne je, ako sa budú ceny vyvíjať počas hlavnej motoristickej sezóny. Podľa analytika budú plus-mínus rovnaké ako v súčasnosti.

„Globálna spotreba je rekordne vysoká a stále rastie. Spomínaný ťažobný limit kartelu OPEC spôsobuje mierny deficit ropy na trhu. Taktiež nečakáme ani prudké zdražovanie. Energetická situácia je stabilizovaná a momentálne nehrozia výpadky v dodávkach ropy či ropných produktov,“ podotkol Tomčiak.

Aj napriek tomu, že ceny teraz klesajú, v medziročnom porovnaní sú stále o niečo vyššie. V praxi to znamená, že cez leto by mali motoristi oproti tomu predchádzajúcemu tankovať drahšie.  

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.