Je lepšie dom postaviť alebo kúpiť? Ako sa rozhodnúť?

Nový dom - ilustračná snímka
Ilustračná snímka. Zdroj: .shock / Stock.adobe.com

Stavať alebo kúpiť už postavený dom? Každá z týchto možností má svoje výhody aj nevýhody. Samé o sebe však nemusia pri rozhodovaní pomôcť, keďže na každú výhodu by sme mohli nájsť aj nevýhodu. Dôležité sú preto jednotlivé kritéria, na základe ktorých je možné sa rozhodnúť. Tieto tri sú pre väčšinu ľudí najdôležitejšie.

Prispôsobiteľnosť

Jedným z najdôležitejších kritérií je takpovediac miera prispôsobiteľnosti svojej budúcej nehnuteľnosti. Ak totiž chcete dom, ktorý bude v maximálnej miere spĺňať vaše predstavy, čo sa dispozície, počtu izieb a pod. týka, dosiahnete to jedine stavbou nového domu.

Áno, teoreticky sa môže stať, že nájdete už postavený dom na predaj, ktorý bude z tohto hľadiska spĺňať vaše požiadavky, ale realita je skôr taká, že pri kúpe postaveného domu budete musieť robiť kompromisy. Dom totiž nie je skriňa, ktorú dokážete s praktickými aku skrutkovačmi rozobrať za pár okamihov. Iste, môžete sa pustiť do jeho rekonštrukcie, ale aj tú je možné urobiť len v medziach samotnej stavby. Otázkou tak v tomto prípade je, dokážete kompromisy akceptovať?

Cena

Ako pri každej významnej investícii aj pri riešení budúceho bývania hrá svoju rolu cena. Dom však nie je možné postaviť z večera do rána a tak sa pri stavbe môžete vychýliť z plánovaného rozpočtu napríklad aj kvôli rastúcim cenám stavebných materiálov.

Nie všetko potrebné na stavbu domu sú totiž drobnosti ako napríklad lacné strešné skrutky. Stavebného materiálu treba veľa a keď stúpnu jeho ceny, výrazne sa to prejaví na celkovej sume výstavby. Z tohto hľadiska tak na prvý pohľad pôsobí lepšie kúpiť už postavený dom. Alebo nie?

Pravdou je, že aj kúpa postaveného domu sa vám môže prezradiť. Obzvlášť, ak kupujete dom s tým, že sa hneď pustíte do jeho rekonštrukcie. Môžete pri nej naraziť na niečo, s čím ste nepočítali a čo rekonštrukciu predraží. Či už pôjde o nejakú skrytú závadu, alebo jednoducho zistíte, že nejaké vami zamýšľané riešenie nie je možné, atď.

Lepšie sú na tom novostavby (samozrejme, ak nie sú odfláknuté) alebo skrátka domy, ktoré nevyžadujú príliš veľké úpravy. Ak vám bude stačiť urobiť len menšie úpravy, napríklad povymieňať interiérové dvere, nemusíte sa báť zistenia, že by vás v konečnom dôsledku stavba domu vyšla menej.

Rozhodne si však pred kúpou dom dôkladne obhliadnite a skúste si spraviť aspoň hrubý rozpočet potrebných rekonštrukčných prác. V takom prípade budete mať aspoň nejakú predstavu o tom, do čoho idete a budete si môcť porovnať náklady na kúpu a prípadnú rekonštrukciu s nákladmi na stavbu úplne nového domu.

Čas

Okrem otázky, kde chcete bývať, by ste si mali položiť aj otázku, kedy chcete bývať. Ako sme už spomenuli, dom nie je možné postaviť zo dňa na deň a preto, ak chcete bývať a vychutnávať si lahodnú slovenskú kávu na terase svojho nového domu čo najskôr, lepšou voľbou je kúpa už postaveného domu. Aj keby na ňom robíte nejaké úpravy, sťahovať sa s najväčšou pravdepodobnosťou budete skôr, ako keby dom staviate od základov.

A nejde len o samotné stavebné práce. Ak sa rozhodnete stavať, v prvom rade si budete musieť nájsť vhodný pozemok. Tu sa na chvíľku vrátime k cene, pretože ruka v ruke s výberom pozemku môžu prísť aj dodatočné náklady, napríklad na zaobstaranie si odolnej žumpy.

A zabúdať netreba ani na fakt, že pred a počas stavby nového domu budete musieť absolvovať aj množstvo vybavovačiek na rôznych úradoch, čo taktiež zaberie určitý čas, ktorý rozhodne nie je zanedbateľný. Iste, úplne sa takýmto záležitostiam nevyhnete ani pri kúpe postaveného domu, ale v takomto prípade bude úradných vybavovačiek podstatne menej.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PR článok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.