Jedna z pochutín trhá vo svete rekordy. Pozrite si, ako sa to prejaví v obchodoch

Na snímke je regál s kávou
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/Angelo Cordeschi

Cena kávy na svetových trhoch dosahuje rekordné maximá. Ide hlavne o odrodu robusta, no v druhej línii ju nasleduje arabica. Za všetko môže nepriaznivé počasie, hlavne vo Vietname. Podľa analytika a pražiarov sa to odrazí aj na cenovkách v obchodoch.

Káva prechádza zložitým obdobím. Po nedobrých rokoch 2021 a 2022 ani tento rok nevyzerá pre túto jednu z najpopulárnejších pochutín na svete veľmi dobre. Vietnam, ktorý patrí medzi najvýznamnejších producentov robusty, totiž čelí suchám.  

„Vo Vietname sa produkuje okolo tretina svetovej produkcie kávy robusta, preto aj cena reagovala rastom a dostala sa na maximá od roku 1970. Niet sa čomu čudovať, keďže vietnamskí producenti očakávajú pokles produkcie a exportu až v okolí 20 percent,“ uviedol analytik Marek Nemky.

S robustou pracuje aj žilinská pražiareň, ktorá taktiež vníma výrazný tlak na ceny.

„Tento rok pociťujeme nárast cien o 40 percent, no ešte to tlmíme vo vlastnej réžii. Aj my však pristúpime k možnému zdražovaniu, keďže podľa predpovedí cena kávy vo svete nezamieri nadol, ale skôr opačne,“ uviedol Mayo Galuška, majiteľ pražiarne 9 Grams Coffee.

Neskôr to teda pocítia aj zákazníci vo svojich peňaženkách.

„Osobne si myslím, že v bežných obchodoch cena kávy porastie, ale len mierne,“ doplnil Galuška.

Podľa analytika by to mohlo byť 5 až 10 percent v priebehu polroka.

Prečítajte si tiež:

​Po robuste aj arabica 

Nedostatok robusty spôsobuje, že ceny rastú aj pri arabice. Zatiaľ len mierne. Táto odroda si však prešla extrémnym rastom pred dvomi rokmi.

„Káva arabica si však svojimi problémami prešla v roku 2022, kedy sa objavili mrazy v Brazílii a ohrozili tak produkciu. Vtedy ceny dosahovali svojich sedemročných maxím a pohybovali sa na úrovni 250 dolárov za 100 libier (5,3 €/kg), pričom v súčasnosti ich vidíme na 202 dolárov za 100 libier (4,13 €/kg),“ podotkol Nemky.

Potvrdzuje to aj Viktor Štefančík, majiteľ pražiarne Spojka Roastery v Prešove, pričom dodáva, že tento rok ešte ceny neupravovali.

„Zatiaľ nezdražujeme, pretože niektoré nové zbery prichádzajú až teraz. Niektoré kávy si momentálne musíme rezervovať a už sú aj drahšie. Ak to takto pôjde ďalej, tak budeme musieť ceny zdvihnúť aj my,“ ozrejmil Štefančík.

Aj podľa neho sa to pri takomto trende skôr či neskôr prejaví v obchodoch.

„Keď sa pozrieme na zrnkovú kávu, prípadne na mletú kávu, kde má významnejšie zastúpenie práve arabica, tak táto káva by mohla zdražieť iba mierne, a to nižšie jednotky percent v priebehu pár mesiacov, čo si však spotrebiteľ ani nevšimne,“ doplnil Nemky.

Podľa štatistického úradu káva v obchodoch naposledy výrazne zdražela práve pred dvomi rokmi. Priemerná cena 250-gramového balenia skočila z troch na štyri eurá. Momentálne sa pohybuje niekde medzi týmito dvomi hodnotami.

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.