Ako sa dostať k bývaniu bez hypotéky? Na Slovensku ožíva model známy zo socializmu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Spôsob ako sa dostať k bývaniu bez hypotéky. Na Slovensku ožíva projekt družstevných bytov. Tento model známy zo socializmu oprášil po desaťročiach jeden z developerov. Pri získaní nového bytu tak môžete obísť banku. Splácať nehnuteľnosť budete družstvu. Podľa odborníkov je to v čase drahých hypoték dobré riešenie ako oživiť realitný trh.

Družstevné bývanie pozná najmä staršia generácia. Za socializmu to bola jedna z najbežnejších možností, ako sa dostať k novučičkému bytu. Zaplatili ste vstupný poplatok, stali ste sa členom družstva a mohli bývať.

Tento model teraz na Slovensku vstáva z popola. Pilotný projekt spúšťa v Bratislave jeden z developerov.

Rozdiel je taký, že úver alebo hypotéku na byt si neberiete vy, ale bytové družstvo. Aj keď úroky sú tu podobné ako pri dnešných hypotékach, výhodou je, že dlžníkom voči banke nie ste vy ale družstvo. A teda banka ani nepreveruje vašu finančnú situáciu.

Ako prihlášku do družstva zaplatíte časť kúpnej ceny nehnuteľnosti a zvyšnú sumu budete splácať družstvu. Po jej splatení máte právo byt od družstva nadobudnúť do osobného vlastníctva, je však možnosť sa vykúpiť aj skôr.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bývanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.