Čakáte preplatok alebo nedoplatok? Mnohí Slováci sa môžu tešiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

S teplom a vodou vraj ľudia v panelákoch hospodárili dobre. Toto ukazujú prvé výsledky vyúčtovaní za bývanie v bytoch. Pod dobré správy sa však výraznou mierou podpísalo aj počasie. Prevládajú preplatky.

Klasická otázka, ktorá v máji vŕta v hlavách mnohých. Čakáte preplatok alebo nedoplatok? Na severovýchode Slovenska sa väčšina ľudí poteší.

Vo Svidníku vyplatia takmer dvojnásobnú výšku preplatkov, než za predošlý rok. Vyše 750-tisíc eur, naopak ľudia doplatia ani nie 20-tisíc.

„Keďže rok 2023 bo jedným z najteplejších klimatických rokov, tak spotreba tepla bola diametrálne menšia, nižšia oproti predchádzajúcim rokom a tým, že zálohové platby boli navýšené, v tom prípade sa preplatky takmer zdvojnásobili,“ uviedol Gabriel Kaliňák, riaditeľ teplo dodávajúcej spoločnosti vo Svidníku.

No a šéf svidníckej teplo dodávajúcej spoločnosti má pre vlastníkov a nájomníkov bytov jednu dobre mienenú radu.

„Neodporúčame vlastníkom bytov, aby si tieto výmery upravovali. Z našich skúseností, drvivá väčšina vlastníkov bytov si nebude ponižovať a radšej si to ponechá na súčasných platbách, aby ich potom na konci roka buď potešil preplatok alebo nesklamal nedoplatok,“ dodal Kaliňák.

Prečítajte si tiež:

​Na opačnej strane Slovenska

Mestský podnik služieb v Senici zatiaľ rozposlal vyúčtovanie firmám, ktoré podnikajú v ich nebytových priestoroch.

„Prevažná väčšina, skoro 95 percent našich klientov mali preplatky,“ podotkol Ján Bachura, riaditeľ Mestského podniku služieb Senica.

Elektrina išla výrazne dole, plyn zasa hore. S cenou hýbala aj teplá zima. Ľudia sa navyše podľa riaditeľa správajú ekonomickejšie.

„Nájomníci, ktorí podnikajú, tí výrazne znížili náklady, ale aj ľudia v obytných domoch,“ doplnil Bachura.

Tých majú zhruba 650. Zúčtovania aktuálne spracovávajú. Predbežne to vyzerá , že finálna suma bude podobná vybraným zálohám.

Ročné vyúčtovanie v najbližších dňoch elektronicky príde aj majiteľom asi 11-tisíc bytom v skalickom, senickom a myjavskom okrese, ktoré spravuje Okresné stavebné bytové družstvo Senica.

Minulý rok im v marci dvíhali zálohové platby. Aj na Záhorí by tak malo mať viac ľudí preplatky.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.