Zákusky od šikovnej susedy či kamarátky. Nelegálne výrobne štát ročne pripravia o milióny eur

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pečie vám na oslavy suseda, alebo sa spoliehate na profesionálnu cukráreň? Nelegálne výrobne zákuskov a toriet štát ročne pripravia o milióny eur. Podľa odborníkov môžu produkty z neschválenej cukrárskej výrobne aj vážne ohroziť vaše zdravie.

Blíži sa oslava narodenín a keď treba tortu, mnohí siahnu aj po domáckych výrobniach sladkého, alebo sa postavia k rúre sami.

Ak je to iba zriedkavá výroba, keď napríklad kamarátka pečie zákusky alebo torty pre kamarátku, tak ani odborník v tom problém nevidí. Iné to však je pri pravidelnej výrobe. Vtedy už môžeme naozaj hovoriť o porušovaní zákona.

Cukrársky a pekársky zväz dva roky analyzoval situáciu na trhu. Suma, o ktorú nelegálne výrobne pripravia štát, ich ohromila. „Podľa našich analytikov je to ročne až 12 miliónov eur,“ povedal Milan Lapšanský zo Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov v SR. 

Prečítajte si tiež:

Otázna kvalita surovín

Profesionálov táto téma páli už roky. Tvrdia, že až 70 percent sladkých koláčov sa predáva na nelegálnom trhu. Varujú najmä pred kvalitou surovín či rôznych ozdôb. Treba byť naozaj obozretný.

„Mnoho tých farebných postavičiek pochádza práve z Číny, ktorá je známa tým, že sú tam používané farbivá alebo iné prísady, ktoré by na európskom trhu neboli nikdy schválené,“ povedal Lapšanský. 

Podľa cukrárskej majsterky odbornej výchovy v nelegálnych výrobniach často nepoznajú platné hygienické predpisy pre prácu s potravinami a ani pri ich skladovaní.

„Vajíčka od nejakej susedky, ktorá ich zbiera už dva týždne niekde v špajze, kde je teplota 20 stupňov. Položí tie vajíčka, na ktorých sú baktérie, vedľa masla a už tu máme kontamináciu a ohrozenie,“ opísala Andrea Tomčányiová, majsterka odbornej výchovy. 

Prečítajte si tiež:

Mnoho záujemcov o cukrárstvo

Aj preto pri cukrárskych učňoch bazíruje škola nielen na zručnosť, ale aj na odbornosť. Záujemcov o cukrársku profesiu je neúrekom.

„Každoročne máme záujem prevyšujúci počet stanovených miest,“ hovorí Danka Černáková, riaditeľka SOŠ obchodu a služieb Martin. 

Absolventi sú potom pripravení buď sami podnikať, alebo sa zamestnať v cukrárskej výrobe.

Len za nelegálne podnikanie je minimálna pokuta 3300 eur. Zväz cukrárov vraj však nechce znižovať konkurenciu. Od ilegálnych prevádzok čaká niečo iné. „Aby svoje podnikanie zlegálnili a rozšírili naše rady. Robme to tak, ako sa to má, poctivo a v súlade s morálkou,“ zdôraznil Lapšanský. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.