Trh s mobilnými operátormi sa môže radikálne zmeniť. Dôvodom je zvýšenie konkurencieschopnosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Európska politika sa doteraz sústreďovala najmä na podporu malých operátorov, ktorých vstup na trh znižoval ceny služieb. V USA a Číne to však funguje na princípe, že jeden operátor obsluhuje niekoľkonásobne viac ľudí.

Európska únia chce znížiť počet mobilných operátorov a rozšíriť ich pôsobnosť do celej Európy. Okrem toho chce zriadiť aj jednotný regulačný úrad.

Táto zmena by pre mobilných operátorov znamenala zvýšenie marží či väčšie investovanie do infraštruktúry. Cieľom Únie je aj týmto krokom zjednotiť európsky trh a posilniť jeho konkurencieschopnosť v porovnaní s veľkými krajinami, ako je napríklad Čína.

Bruselom v apríli zatriasla takzvaná Lettova správa. Tá mala za úlohu navrhnúť riešenie problémov, ktorým dnes jednotný trh EÚ čelí, napríklad konkurencii z Číny.

Jej hlavným odporúčaním bolo dokončiť jednotný európsky trh v oblastiach, v ktorých dodnes vládne roztrieštenosť: energetika, finančné služby a telekomunikácie. Podľa bývalého talianskeho premiéra Enrica Lettu tak môžu lepšie využiť ekonomiku škálovania, čo môže priniesť vyšší rast.

Prečítajte si tiež:

​Telekomunikačné trhy jednotlivých členských štátov sú totiž do veľkej miery oddelené. V každej krajine funguje regulátor, ktorý má na starosti zabezpečiť, aby na jej území nevznikali monopoly.

Dohliada teda na to, aby bol v krajine dostatočný počet operátorov pre fungujúcu súťaž, čo môže znamenať aj prívetivejšie podmienky pre nových operátorov prichádzajúcich na trh.

Lettova správa argumentuje, že takýto prístup síce priniesol spotrebiteľom nižšie ceny, ale stlačil zisky operátorov natoľko, že nedokážu dostatočne investovať.

Európa pritom investície potrebuje na to, aby čo najviac Európanov malo prístup k rýchlemu a spoľahlivému internetovému pripojeniu, od ktorého budú čoraz viac závisieť aj pracovné príležitosti, ekologická transformácia, ale aj bezpečnosť štátu.

Európska politika sa doteraz sústreďovala najmä na podporu malých operátorov, ktorých vstup na trh znižoval ceny služieb. Letta tento prístup nechce úplne zahodiť, ale chce ho posunúť bližšie k americkému alebo čínskemu princípu, ktorý spočíva v tom, že jeden operátor obsluhuje niekoľkonásobne viac ľudí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.