Banky sa vrhli na obľúbenú službu. Jedna ju čoskoro zavedie, iná je v testovacej fáze

Na snímke sú kreditné karty
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock/ShutterOK

Presun peňazí z banky do banky len za pár sekúnd. Takto fungujú okamžité platby, ktoré pred viac ako dvomi rokmi spustili štyri banky na Slovensku. Pred pár dňami sa do systému zapojila Fio banka, čochvíľa by ju mohla nasledovať ďalšia veľká banka i jedna menšia.

Keď posielate platbu z jednej banky do druhej, tak príjemcovi za normálnych okolností zvyčajne príde na nasledujúci deň. Od 1. februára 2022 u štyroch bánk - VÚB, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Raiffeisen banka - toto neplatí. Ako piata sa pred viac ako rokom do systému pridala ešte J&T Banka. 

Platba medzi týmto bankami príde do pár sekúnd. Služba je navyše dostupná 365 dní v roku a vôbec nezáleží na tom, či je sviatok alebo víkend. Banky ju navyše ponúkajú bez nároku na nejaký poplatok.

Prečítajte si tiež:

​Pridala sa Fio banka

Už pri spustení ostatné banky na trhu avizovali, že túto službu chcú v dostupnom čase ponúkať aj ony. Najnovšie sa pred pár dňami dočkali klienti Fio banky.

„Od dnešného dňa môžu klienti Fio banky odosielať a prijímať platby od iných bánk v okamžitom režime. Fio banka sa tak zapája do systému, ktorý klientom urýchli platobný styk v eurách a hlavne im umožní platby realizovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni,“ uviedol začiatkom mája hovorca Jozef Daňo.

Banka už chcela okamžité platby zaviesť na konci roku 2022, ale napokon od tejto iniciatívy ustúpila.

„Záujem o okamžité platby sme vnímali relatívne silno a máme radosť, že túto novinku môžeme klientom Fio banky konečne predstaviť,“ doplnil obchodný riaditeľ Fio banky Jan Bláha.

Prečítajte si tiež:

​Službu čoskoro spustí ČSOB

Z väčších bánk bližší termín špecifikovala ČSOB, ktorá by chcela službu čiastočne spustiť už o pár mesiacov.

„Zavedenie okamžitých platieb bude v ČSOB postupné - najprv pôjde o prijímanie okamžitých platieb, ktoré zavedieme ešte v tomto roku. V rámci implementovania okamžitých platieb ČSOB určite dodrží stanovené legislatívne míľniky,“ ozrejmil PR špecialista banky Juraj Štefanovič.

UniCredit Bank sa k tejto téme už dlhodobo vyjadruje len veľmi stroho. Svojich klientov a verejnosť plánuje s novou službou oboznámiť až vtedy, keď to bude aktuálne.

„Pracujeme na tom a budeme o zavedení v predstihu informovať,“ odkázala hovorkyňa Zuzana Ďuďáková.

Prečítajte si tiež:

​mBank už testuje

Aj menšie banky sa na spustenie okamžitých platieb pripravujú.  

„Práce na zavedenie SEPA okamžitých platieb v mBank akcelerujú. Development a nastavenie služby si vyžaduje náročnú prevádzkovú a technickú podporu. mBank je v súčasnosti v testovacom režime. Keďže sú okamžité platby u Slovákov veľmi obľúbené, veríme, že sa k slovenským bankám poskytujúcim túto službu pripojíme čo najskôr,” podotkla produktová manažérka mBank pre platobné služby Milada Pivníková.

„365.bank plánuje spustiť okamžité platby, a to v legislatívne stanovenom termíne platnom pre všetky banky u nás,” pridala sa hovorkyňa 365.bank Linda Valko Gáliková.

Narážala na kroky Európskej únie, ktorá túto službu od budúceho roka zavádza.

Prečítajte si tiež:

​Okamžité platby budú povinné

Prijímanie okamžitých platieb v eurách bude totiž pre banky v eurozóne povinné najneskôr od 9. januára 2025 a ich odosielanie najneskôr od 9. októbra 2025.

V krajinách mimo eurozóny majú byť povinne dostupné o dva roky neskôr. Do konca roka 2025 sa tak okamžité platby stanú novým normálom aj v slovenskom bankovom sektore.

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.