Prišla mu faktúra, podnikateľ si však nič neobjednal. Katalógové firmy s nekalými praktikami sú späť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ak vás niekto chce pripraviť o peniaze, skúša to rôznymi cestami. Existujú napríklad firmy, ktoré vám dokonca bez okolkov pošlú faktúru za niečo, čo vám nikdy v živote nedodali. Na jednu takú natrafil aj istý podnikateľ s kancelárskymi potrebami.

Firma z Českej republiky od neho chce peniaze za služby, ktoré vraj preňho vykonala. Podnikateľ si však nič neobjednal a faktúru odignoroval. O pár dní mu prišla upomienka, že faktúru nezaplatil.

Keďže si všetky svoje finančné záväzky vždy plnil načas, nahnevalo ho to a rozhodol sa firmu kontaktovať. Napísal e-mail s priloženou kópiou faktúry a žiadosťou o vysvetlenie, no odpovede sa nedočkal.

Ukázalo sa, že ide o firmu, ktorá ponúka digitálne služby pre podnikateľov. Rastislav Paták má e-shop s kancelárskymi potrebami a to bol zrejme dôvod, prečo sa zamerali práve naňho. 

Prečítajte si tiež:

​Faktúra mu prišla od českej firmy Co a Servis. Na internete sme našli viacero recenzií, ktoré upozorňovali, že zrejme ide o podvodníkov.

Riaditeľka obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová tvrdí, že podobné prípady nekalých praktík sú opäť na vzostupe. Podobná situácia bola aj v roku 2013, keď trh zaplavili rôzne katalógové firmy, ktoré oslovovali podnikateľov.

Keďže však ide o spor medzi dvomi firmami, medzi ktorými je iný obchodno-právny vzťah ako v prípade spotrebiteľov, obchodná inšpekcia zasiahnuť nemôže. Podnikateľ v takomto prípade nemá nárok na verejnoprávnu ochranu.

To isté platí aj pre Českú obchodnú inšpekciu. Podnikateľom tak nezostáva iné, ako sa obrátiť na právnika alebo políciu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.