Koniec lacného nakupovania v Poľsku? Konečná suma na bločkoch poriadne prekvapila (+ porovnanie cien)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kým sa ešte pred pár mesiacmi dali v Poľsku ušetriť nemalé peniaze, dnes je situácia úplne iná. Ceny potravín aj palív sa totiž dotiahli na tie slovenské. Dôkazom je veľký porovnávací nákup, ktorých konečná suma poriadne prekvapila.

Ošiaľ na slovensko-poľských hraniciach. Mnohí Slováci sa ešte pred pár mesiacmi hrnuli k našim severným susedom pre výrazne lacnejšie potraviny a palivá.

„Ak sa pozrieme na faktory, ktoré nám ovplyvňujú tento vývoj, v prípade Poľska hlavne v posledných rokoch bol veľký vplyv aj nižšej DPH na potraviny, pri niektorých bola dokonca nulová DPH. Okrem toho, v čase pandémie boli ceny potravín ovplyvnené aj tým, ako veľmi vláda pomáhala domácim výrobcom, do akej miery dotovala ceny energií,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Tomu však nateraz odzvonilo. Dvíhajúce sa dane, ktoré v čase vysokej inflácie radikálne znížili, sa začínajú prejavovať na cenovkách. Ukázal to aj náš porovnávací nákup s viac ako dvadsiatimi základnými položkami.

„Poľsko prinieslo tieto opatrenia v reakcii na energetickú krízu, no v súčasnosti postupne uvoľňuje, resp. tieto opatrenia vypína,“ doplnil Horňák.

​Len minimálny rozdiel

Chlieb, mlieko, vajcia, múka, cukor, cestoviny, mäso, ovocie či zelenina. Aj toto sa ocitlo v našom slovenskom aj poľskom košíku, pričom sme nakupovali v rovnakom reťazci a zamerali sme sa na privátne značky.

Kým v minulosti sa dalo ušetriť v priemere na jednom nákupe aj 20 percent, teraz je realita úplne iná. Na Slovensku sme totiž za nákup zaplatili bez jedného centu 40 eur, v Poľsku bol nákup v prepočte (4,16 PLN) iba o 74 centov lacnejší.

Vo väčšine položiek sú Poliaci lacnejší, ale ide len o desať- až dvadsaťcentové rozdiely. Len u vajec a syra je tento rozdiel väčší. Na druhej strane, Slováci napríklad menej zaplatia za papriku alebo banány.

​Ani pri pohonných látkach už Slováci veľmi neušetria. Benzín je totiž u nás drahší len o pár centov a nafta je dokonca o niečo lacnejšia. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.