Dane a poplatky. Pozreli sme sa na to, ako to teraz vyzerá s daňou z nehnuteľnosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vyššie dane a poplatky. Doteraz sme o nich počúvali, teraz ich však musíme platiť. Pozreli sme sa na to, ako to vyzerá s daňou z nehnuteľnosti.

Napríklad v hlavnom meste si to ľudia mohli uľahčiť. Stačilo sa zaregistrovať do konta a neskôr daň online zaplatiť. Zvyčajne vám však rozhodnutie doručia osobne, alebo si v schránke nájdete žltý lístok.

Všetky dôležité informácie sú v rozhodnutí. Dobré je preto si ho dôkladne prečítať.

Daň z nehnuteľnosti.
Daň z nehnuteľnosti. Zdroj: TV Markíza

Po jeho doručení máte 30 dní na podanie odvolania. Ak tak neurobíte, po tomto období nadobúda právoplatnosť. A potom väčšina obcí požaduje daň zaplatiť najneskôr do 15 dní.

Prečítajte si tiež:

Verejné osvetlenie i zeleň

Mestá a obce môžu tieto peniaze využiť rôzne.

„Obce a mestá ich využívajú na celú škálu kompetencií, máme ich viac ako štyritisíc. Či už sa bavíme o zdrojoch pre materské školy, pre školské kluby detí, na verejné osvetlenie, zeleň, na dotácie pre športové kluby, spoločenské organizácie, na činnosť mestských polícií, na sociálne služby, ten zámer nie je špecifický,“ povedal Jozef Božik, predseda ZMOS. 

Každé mesto alebo obec si výšku dane z nehnuteľnosti určuje samo. Na Slovensku máme zhruba 100 obcí, ktoré daň za byty a domy nevyberajú.

Najnižšiu sadzbu majú obce Mikušovce, Slavnica a Trpín. Pre porovnanie, v Bratislave sa táto daň pohybuje od 20 do 35 eur za štvorcový meter. V Košiciach od 14 do 27 eur za štvorcový meter.

Daň z bytov.
Daň z bytov. Zdroj: TV Markíza
Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.