Prečo sa svetoznáme značky objavujú medzi nebezpečnou kozmetikou? Výrobcovia sú zúfalí

Prečo sa svetoznáme značky objavujú medzi nebezpečnou kozmetikou? Výrobcovia sú zúfalí
Zdroj: ÚVZ, TVNOVINY.sk (koláž)

Svetoznáme značky sa už niekoľko mesiacov pravidelne objavujú na zoznamoch nebezpečnej kozmetiky. Mnohí sa pýtajú, ako je to možné, výrobcovia tvrdia, že to nevedia ovplyvniť.

Úrad verejného zdravotníctva v pravidelných intervaloch upozorňuje na nebezpečné výrobky v obchodoch, medzi ktoré patrí aj kozmetika. Mnohých zaráža, že sa v týchto zoznamoch objavujú aj svetoznámi výrobcovia.

Prečítajte si tiež:

​Na vine je zakázaná látka

Dove, Fa, Schauma či Nivea. Aj výrobky od týchto značiek sa neraz vyskytli v balíku s inou nebezpečnou kozmetikou. Problém nastal zmenou európskej legislatívy, ktorá vstúpila do platnosti zhruba pred dvomi rokmi.

Tá zakázala používať zložku Butylphenyl Methylpropional, inak povedané Lilial, v kozmetických výrobkoch na trhu Európskej únie. A aj keď sa výrobcovia bránia, že túto chemikáliu už nepoužívajú, napriek tomu sa vyskytnú na nežiadúcom zozname.

„Príčinou reportu sú produkty, ktoré boli vyrobené medzi rokmi 2017 – 2020 a ktoré obsahujú látku Methylpropional (Lilial). Produkty uvedené na trh po 1. marci 2022 túto látku nesmú obsahovať, čomu sa všetci výrobcovia museli logicky podriadiť,“ uviedla Zuzana Kaňuchová, hovorkyňa spoločnosti Henkel na Slovensku, ktoré má vo svojom portfóliu aj značky ako FA a Schauma.

Zároveň dodala, že v malom počte prípadov sa na pulty dostanú aj výrobky, ktoré boli vyrobené pred zmenou noriem.  

„Dôvodom je prípad, keď predajca nepostupuje pri manažmente zásob podľa FIFO princípu a produkty, ktoré naskladnil ako prvé, nepredáva priebežne. Niektoré produkty preto zostávajú v regáli,“ zdôraznila Kaňuchová.

Prečítajte si tiež:

​Problém majú viaceré značky

S rovnakým problémom bojuje aj značka Dove, ktorá sa už taktiež niekoľkokrát ocitla v nepopulárnom zozname.  

„Výrobky nedávno oznámené v systému RAPEX sú vyrobené pred 7. 12. 2015 a Unilever potvrdzuje, že v posledných troch rokoch neuviedol na slovenský trh výrobky s Lilialom, preto podľa čl. 7 kozmetického nariadenia 1223/2009 Unilever nemá žiadnu povinnosť identifikovať distribútorov, ktorým výrobok dodal,“ vysvetlila Lucie Kotalová, hovorkyňa spoločnosti Unilever pre Česko a Slovensko.

„Oficiálny distribútor značky NIVEA pre Slovenskú republiku, spoločnosť Beiersdorf Slovakia, s.r.o., prestal výrobky s látkou Butylphenyl Methylpropional (Lilial) dodávať s dostatočným predstihom a informoval v tomto kontexte zákazníkov, ktorí si informáciu ohľadom látky Butylphenyl Methylpropional (Lilial) vyžiadali,“ zaznelo v stanovisku Nivea.

Prečítajte si tiež:

​Nebezpečná kozmetika sa na Slovensku ani nemusí nachádzať  

Všetci výrobcovia sa napriek tejto situácii zhodujú, že bezpečnosť zákazníkov je na prvom mieste.  

„Veríme, že sa rozprávame o naozaj ojedinelých prípadoch a mrzí nás, že ako výrobca máme v takejto situácii zviazané ruky a môžeme iba repetitívne odpovedať, že všetky naše produkty musia spĺňať platnú legislatívu a že zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov je pre nás prvoradá,“ podotkla Kaňuchová.

„Bezpečnosť spotrebiteľov je našou najväčšou prioritou a v súlade s tým sa spoločnosť Unilever zaviazala dodržiavať najvyššie štandardy kvality a bezpečnosti,“ ozrejmila Kotalová.

Na záver treba dodať, že tieto nebezpečné výrobky sa naprieč celou Európou nahlasujú do medzinárodného systému RAPEX, a teda, ak sa aj na Slovensku dané produkty nenachádzajú, v systéme sú evidované a Úrad verejného zdravotníctva ich zverejňuje.   

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.