Na Slovensko neprúdia peniaze z Bruselu. Vláda mimoriadne riešila, ako čerpanie miliárd znova rozbehnúť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Slovensko neprúdia peniaze z Bruselu. Vláda vo štvrtok mimoriadne riešila, ako znova rozbehnúť čerpanie miliárd z Plánu obnovy aj z eurofondov. Tvrdí, že sa jej to už začína dariť. Tri roky po začiatku programového obdobia sme však stále len na začiatku.

Nové električky pre Bratislavu, modernizácia trate na Kysuciach, rýchlostné cesty pri Košiciach a na Orave. Hovoríme o podstatných projektoch, ktoré dnes už sú zazmluvnené spolu za 600 miliónov eur.

Problémom je, že slovenských projektov v aktuálnom európskom rozpočte zatiaľ veľa nie je.

Prečítajte si tiež:

Bez výziev nie sú ani zmluvy

Slovensko má výrazný sklz v čerpaní eurofondov. Na peniaze z Bruselu nedosiahneme.

„Čerpanie je skoro nula, je to 200 miliónov eur. Ale keď vám niekto neurobí výzvy, tak ťažko môže dôjsť k podpisu zmluvy, ku kontrahovaniu,“ uviedol minister investícií Richard Raši.

Dnes samosprávy, školy, dopravné podniky či napríklad vodárenské firmy môžu posielať prihlášky do 123 výziev, kde sa vláda rozhodla z eurofondov minúť 4 miliardy a 400 miliónov eur.

Ešte viac ako v eurofondoch viazne Slovensko v Pláne obnovy. Fond zriadený na postcovidovú obnovu a modernizáciu Európy nám poslal peniaze zatiaľ trikrát. Štvrtú platbu Brusel stopol. Viac v reportáži.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.